Barzani: Yakında heyetimiz Bağdat’a gidecek

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, yakın zamanda IKBY’den bir heyetin Bağdat’ı ziyaret edeceği ve oradaki tüm taraflarla görüşeceğini söyledi.

 

Barzani düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Irak parlamento seçimlerine değinen Barzani, “Kerkük ve Süleymaniye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili itirazlarını belirten 6 taraf, şiirin ölçü ve uyağını tutturmak için Erbil ve Duhok’u da içerisine kattı. Biz de bu konuda endişeliyiz ve Seçim Komisyonu bu tarafların talebini ciddiye almalı.” dedi.

 

IKBY Başbakanı, “Seçimin temiz olmadığı açıklamarına son verilmeli. Kerkük ve Süleymaniye’de ciddi adımlar atılmalı. Bağdat’a beraber gitmek istiyoruz, bu tarafların endişelerini ciddiye almalı ve üzerinde çalışılmalı.” diye konuştu.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile yapılan görüşme hakkında Barzani, “Irak çerçevesinde de kendisiyle görüştük. Onlar Iraklıların kendi kararlarını vermesini ve hükümetten tüm Iraklılara hizmet etme konusunda sorumlu olmalarını istiyor. Bugün de Erbil’e gelerek Sayın Barzani ile görüşecek.” ifadelerini kullandı.

 

“IKBY’deki seçimler”

 

Barzani, IKBY’de 30 Eylül’de yapılması planlanan seçimlere ilişkin, “Seçim tarihini belirledik ve seçim kendi tarihinde yapılacak. Irak’ta hükümet kurmanın Bölge’deki seçimler üzerinde hiçbir etkisi olmaz.” dedi.

Bir cevap yazın