Barzani: Memur maaşları siyasi sorunlarla karıştırılmamalıdır

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani’nin görüşmesine ilişkin IKBY hükümetinden açıklama geldi.

 

Yapılan açıklamada, görüşmenin olumlu adımlar atmak adına gerçekleştirildiği belirtilirken, bütçe, petrol ve tartışmalı bölgelere ilişkin konuların ele alındığı kaydedildi.

 

Açıklamada, görüşmede Mesrur Barzani’nin, “IKBY ile federal hükümet arasındaki sorunlar sadece bütçe ve maaş konuları değil, en kısa zamanda sorunların tamamının çözülmesini umut ediyorum.” ifadelerinde bulunduğu kaydedildi.

 

Barzani ayrıca, “Bölgede veya herhangi bir ilde bulunan memur maaşları halkın hakkıdır. Bu konunun siyasi sorunlarla karıştırılmaması gerekir.” dedi.

 

Görüşmede IKBY’nin birçok zorluklarla boğuştuğunu kaydeden Barzani, “Halkın yararının göz önünde bulundurulduğu bütün sorunların çözümüne hazırız.” şeklinde konuştu.

 

Mustafa Kazımi, sabah saatlerinde Erbil’e ziyaret gerçekleştirerek temaslara başlamıştı. Kazımi’nin ilk durağı Kürdistan Demokrat Partisi (KPD) Başkanı Mesut Barzani olmuştu.

 

Kazımi’nin Erbil’in yanı sıra Süleymaniye ve Duhok kentleriyle İbrahim Halil Sınır Kapısı’nı da ziyaret ederek incelemelerde bulunması bekleniyor.

 

IKBY, ihraç ettiği petrol gelirlerini mali kriz yaşayan Bağdat’a göndermiyor. Bağdat da, zaman zaman anlaşmazlık konusu olan IKBY’deki memur maaşlarını ödemeyerek, IKBY’nin petrol ve sınır ticaretinden elde ettiği gelirleri kendisiyle paylaşmasını istiyor.