Barzani: Irak Federal Hükümeti’ndeki payımız, ödül değil kendi hakkımız

Irak Küdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakan Mesrur Barzani, “Irak Federal Hükümeti’ndeki payımız, ödül değil kendi hakkımız.” ifadelerini kullandı.

 

Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Irak Meclisi’nde bütçe açığını kapatma yasa tasarısının gerçekleştirildiği oturumunu eleştiren IKBY Başbakanı Barzani, “Irak Federal Hükümeti’ndeki payımız, ödül değil kendi hakkımız.” ifadelerine yer verdi.

 

Ayrıca IKBY ile Irak Hükümeti arasındaki ilişkiye değinen Barzani, “Daha önceden bahsettiğimiz gibi, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler, anayasaya bağlı olarak hak ve gereksinimler temelli olmalıdır.” şeklinde açıklamaya yaptı.

 

Barzani, “Bu tehlikeli gelişmenin bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Şu ana kadar bu mağduriyetin düzeltilmesi için vakit var.” diyerek, meclisteki oylamanın tehlikeli bir gelişme olduğunu kaydetti.

 

Irak Meclisi’nde bütçe açığını kapatmak adına borç yasa tasarısı Kürt milletvekillerinin itirazlarına rağmen oylamadan geçti.

 

İtiraz konusu olan madde, IKBY’ye aylık ödenmesi planlanan bütçe kesintisinin, Irak ile IKBY arasında petrol ve gelirler konusunda anlaşma sağlanmasına kadar bu durumun devam etmesi oldu.