Barzani, mali sorunlar ve reform konularına ilişkin açıklamalarda bulundu

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, “Bağdat ile bütün sorunları çözmeye hazırız.” dedi.

 

IKBY Başbakanı Barzani, reform ve memur maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Barzani, “Bölge hükümeti gelecek dönemde reformu uygulamak amacıyla program hazırladı. Hiçkimse reform sürecinin kişisel ve partisel çıkarlar için engelleyemez.” dedi.

 

Bakanlar Kurulu toplantısında ekonomik krizle mücadele planını onayladıklarını vurgulayan Barzani, aynı şekilde bir takım reform yasalarının da Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildiğini ifade etti.

 

Önceki hükümetlerde gelirleri harcama konusunda ‘plansız’ olunduğunu belirten Barzani, “Hükümet gelirinin %80’lik oranı maaşlara ödeniyor.” şeklinde konuştu.

 

Barzani, ayrıca hükümetin 27 milyar dolar borçlu olduğunu kaydederek, borçların sorumlusunun bütçe göndermediği için Bağdat yönetimi olduğunu kaydetti.

 

Merkez dışı yönetim konusuna ilişkin Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nin yeni hükümet kabinesinin programında yerel idarelerin merkez dışı yönetim şekliyle yönetilmesi hususu aleni olarak belirtiliyor ama sistemin Kürdistan Bölgesi’nin kanun ve idari sistemine uygun olması gerekmektedir. Merkez dışı yönetimin uygulanması taraftarıyız.” ifadelerinde bulundu.