Bağdat’tan Gelen Haber Hem Memurun Hem Esnafın Yüzünü Güldürdü

Erbil ve Bağdat arasında yaklaşık 5 yıl önce yüz tutan anlaşmazlıklar nedeniyle Bağdat, IKBY’deki memur maaşlarını göndermedi ve göndermek için bölgedeki petrol gelirlerinin kendisine iade edilmesini şart koşmuştu. Bu uzun sürenin ardından geçtiğimiz günlerde Irak Meclisi, 2019 bütçesini gündeme alarak memur ve Peşmerge güçlerinin maaşlarını yeniden gönderme kararı aldı.

 

 

Söz konusu kararın ardından Erbil’de halk arasında bir hareketlilik ve sevinç başladı. Bu nedenle Tba mikrofonunu Erbil çarşısında bazı vatandaş ve esnefa uzattı. Bu karar hakkındaki düşüncelerini sordu.

 

 

Ferman Hamed Osman adlı vatandaş, “Irak sağolsun, şayet bu karar uygulanır ve maaşlar gönderilirse gerçekten çarşı ve pazar üzerinde büyük bir etki sağlar. Özellikle memur kesim, çünkü uzun süredir günlük ihtiyaçlarını giderebilecek kadar gelir sahibi değil. Malum verilen maaşın bir kısmı kesiliyor ve aldıkları miktar anca geçimlerini sağlamalarına yetiyor.” dedi.

 

Ferman Hamed, artık memur maaşlarındaki kesintilerin yapılmamasını dileyerek, “Umarım memurlarımız hak ettikleri maaşı alır ve günlük geçimlerini ziyadesiyle karşılayabilir hale gelir. Duyduğumuz kadarıyla Irak hükümeti zaten kesinti olmamasını da şart koşmuş deniyor.” şeklinde konuştu.

 

 

Mikrofonumuzu uzattığımız bir diğer vatandaş ve çarşı esnafı Hidayet Şeyhani çarşıdaki hareketliliği dile getirdi.

 

 

Şeyhani, “Irak merkezi hükümetin memur maaşlarını göndermesinden daha iyi bir karar olamaz. Kararın duyulmasının ardından çarşıda şimdiden hareketlilik başladı. Bu kararın tamamen halkın çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bu kararla birlikte herkes istediği zaman ihtiyaçlarını karşılar ve hayatını daha iyi idame ettirir.

 

 

Kayseri çarşısındaki bir diğer esnaf olan Bahtiyar İsmail, Irak’ın bu adımını olumlu bulduğunu dile getirerek, “Irak hükümetine elinize sağlık demek istiyorum. Bu maaşları gönderirlerse gerçekten Pazar da insanlar da canlanır. Özellikle memur kesim gerçekten hayatını bu aldığı maaşla idame ettirmekte zorlanıyor. Haliyle bu bize de yansıyor. Çok zaruri ihtiyaçlar olmasa zaten alışveriş yapmıyorlar. Umarım en kısa zamanda maaşlar gönderilir ve memurlar maaşlarının tamamına kavuşur daha iyi bir hayat sürdürürler.” dedi.

 

Tba’ya konuşan Avukat İsmail Gerdi ise vatandaşların yaşam koşullarına dikkat çekerek şunları söyledi:

 

 

“Tabii ki maaşlar dediğimizde birebir halkın cebini ve halkın kendisini ilgilendiriyor demektir. Özellikle bazı olayların cereyan etmesinin ardından köylü halkın şehirlere yüz çevirmesi ve şehirde bir şekilde devlet memuriyetine girmesi, memur sayısını ve yükünü arttırdı. En son yapılan sayımlara bakıldığında bu bölgede memur sayısının bir hayli çok olduğu göze çarpıyor. Bu nedenle Irak’ın memur maaşlarını göndermesi önemli bir husustur ve gerçekleşmesini temenni ediyoruz.

 

Gerdi konuşmasının devamında, “Bu iç açıcı haber bizi umutlandırdı ve sevindirdi. Ayrıca bu haber, insanların son yıllarda içinde bulunduğu zor günler ve darlıktan kurtulması demektir. Hepimiz bazı memurlarımızın cüzdanında bir çay parasını ödeyecek para olmadığını görüyoruz. Bu kararın uygulamaya geçmesiyle beraber hem memurun hem de esnafın cebine para girer. Umarız artık memurlar aldıkları maaşın ay sonuna kadar onları idare edip etmeyeceğini düşünmezler.”

 

 

Haber: Muhammed Abdulcabar

Haber: Ali Salim

Bir cevap yazın