BAE Enerji Şirketi Artuş’ta üretime başladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Şirketi, Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Atruş petrol yatağında üretim çalışmalarına başladı.

 

Onbir  ülkede çalışmalarını sürdürmekte olan BAE Enerji Şirketi, dün itibariyle  Atruş petrol yatağında üretim çalışmalarına başladı.

 

Günde 30 bin varil petrol üretmekte olan şirket, ayrıca petrol yatağ’ının gelişmesi ve üretim seviyesinin artması amacıyla Bölge hükümetinden ve Şahmaran ile Marason şirketlerinden yardım istedi.

 

Petrol yatağında üretim çalışmaları yapan BAE şirket, kendisine yüzde 40, bölge hükümetine yüzde 25 ve diğer yardım eden Şahmaran ile Marason şirketlerine de yüzde 35 oranında hisse düşeceğini bildirdi.

 

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Said Hacri,”Kürdistan Bölgesi’nde Atruş petrol yatağında çalışmaların başlaması bizim için ve bölge hükümeti için önemli bir edinimdir, aynı zamanda çevreyi koruma ve sağlık şartlarına bağlı olacağız” dedi.

 

BAE Enerji Şirketi’nin Irak’taki Müdür Yardımcısı Abdulhalik amri bu alanda BAE’den,dünya’dan ve Kürt’lerden oluşan bir uzman kadro ile çalıştıklarını belirtti.

 

Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan en önemli petrol yataklarından biri olan Atruş petrol yatağı Erbil’den 85 Km uzaklıktadır. 2011 de petrol bulunduktan sonra, 2013 yılında petrol yatağında üretime başlanmıştır, ayrıca bu yıl içerisinde üretimin günde 30 bin varile ulaşması planlanıyor.

Haber Merkezi

 

Bir cevap yazın