Babası ‘boş işlerle uğraşma’ dedi: 50 metre menzilli tüfek tasarladı

Amasya’da 16 yaşındaki liseli genç, yaklaşık 50 metre menzilli tüfek tasarladı.

 

Bilal Gün  adlı genç, babasının “Boş işlerle uğraşma, daha mantıklı işlerle uğraş.” demesine rağmen pes etmeyip el pompası ve su borularından yaklaşık 50 metre menzilli tüfek tasarladı.

 

 

12  Haziran Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi olan Bilal Gün’ün tasarladığı yaklaşık 1,5 metrelik tüfek, birleştirilen boruların içine el pompasıyla kısa sürede dolan basınçlı havanın boruya yerleştirilen merminin metrelerce uzağa hızla fırlatmasını sağlıyor.

 

 

Sistemin çalışması için gerekli olan enerjinin pompanın sadece 4-5 turda doldurulmasıyla sağlandığına değinen Bilal Gün, “Kompresör ekleseydim daha hızlı bir şekilde dolabilirdi. Fakat ardınızda koca bir kompresör taşıyamazsınız.

 

 

Makine mühendisliği eğitimi almak isteyen Gün, ucunda çivi bulunan mermilerin atış yapılan tahtaları deldiği görülen silahını hiç para harcamadan yaptığını belirterek, “Daha da geliştirilebilir. Dürbün de takılabilir.

 

Okulunun en başarılı öğrencileri arasında gösterilen oğluna silah yapımına kafa yormaya başladığı ilk günlerde Boş işlerle uğraşma, daha mantıklı işlerle uğraş diyen esnaf baba Bekir Gün de şimdi fikrini değiştirdiğini anlatarak,

 

YeniŞafak

Bir cevap yazın