Aydın Maruf: Yeni hükümet KDP, KYB, Türkmenler ve Hristiyanlardan oluşacak

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKBY) 30 Eylül’de düzenlediği parlamento seçimlerinin ardından kulislerde “yeni hükümet kabinesinin hangi siyasi partilerden oluşacağına” yönelik söylentiler yayılmaya başladı.

 

Güç dengelerinde ve partilerin sıralamasında değişikliklerin meydana geldiği seçimde Türkmenler ve Hristiyanların yeni kabinede aktif rol alacakları söylentileri bazı siyasi partilerin muhalefette kalacaklarına ilişkin yaptıkları açıklamaların ardından hız kazandı.

 

Konu hakkında Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Parlamenteri Aydın Maruf, Türkmenlerin yeni hükümet kabinesindeki konumu hakkında Tba Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

 

30 Eylül seçimleri için değerlendirmeniz nedir? Sizce nasıl bir seçim oldu?

 

Bu seçimin Mayıs ayında gerçekleşen Irak parlamento seçimlerinden hiçbir farkı yoktu. Aynı şekilde büyük siyasi partilerden, özellikle kota sistemine müdahaleler vardı. O yüzden bizim içi herhangi bir değişim olmadı. Aslında biz farklı bir şey bekliyorduk, tahsis olan kota sistemi Türkmenlere ait bir şey. Ama maalesef geçmişte yapılan senaryolar aynı şekilde devam ediyor. Tabii ki bu da bizi rahatsız etmekte.

 

Irak Türkmen Cephesi olarak açıklanan sonuçlardan memnun musunuz?

 

Hayır memnun değiliz. Biz kendi irademizle bir sandalye kazandık. Hedefimiz daha fazlaydı. Tabii ki biz de şikayette bulunduk. Aynı şekilde seçim zamanında şikayetimizi ilettik. Ama diğer Türkmen siyasi parti ve listelerden herhangi bir tepki görmedik. Bundan dolayı bu sorumluluk tekrardan Türkmen Cephesi üzerine yüklendi.

 

Yeni dönemden beklentileriniz nelerdir?

 

Seçimler bitti ve sonuçlar açıklandı. Mahkame onayı verdikten sonra 6 Kasım’dan önce parlamentonun oturum yapmış olması ve parlementerlerin yemin töreninin gerçekleşmesi gerekiyor. Yemin töreni yapıldıktan sonra resmi olarak milletvekili olacağız. İlk toplantıdan sonra oturum açık bırakılır. Seçimden birinci parti olarak çıkan KDP siyasi partiler ile görüşmeye başlayacaktır.

 

Şimdiden öyle görünüyor ki birçok siyasi parti muhalefet olarak kalacak. Çok yakında başka siyasi partiler de muhalefette kalacaklarını ve hükümete dahil olmayacaklarını ilan edecekler. Kulislerde olan senaryoya göre yeni hükümet kabinesi KDP, KYB, Türkmen ve Hristiyanlardan oluşacak. Çalışmalar ve işaretler o yönde. Bilindiği üzere İslami Birlik muhalefette kalacağını belirtmişti. Başka siyasi partiler de muhalefette kalacaklarını duyurdular. Bir tek Değişim Hareketi kaldı. O da muhalefete katılacak gibi görünüyor.

 

Bahsettiğimiz taraflar yeni kabineyi oluşturacak. Bu sefer Türkmenler aktif bir şekilde hükümette katılım sağlayacaktır. Bizim tahminlerimize göre bu sefer gerçek Türkmenlere yüzde yüz siyadi görevler verilecektir. Tabii ki bu Türkmenlerin doğal bir hakkı. Bölgemizde Türkmenler ikinci ana unsur. Şu ana kadar herhangi bir resmi görüşme gerçekleşmedi ama isteklerimizi bütün taraflara sunduk ve geçmişte olduğu gibi taleplerimizi ilettik. Türkmenlerin sadece katılım değil, aktif bir şekilde hükümette yer almalarını istiyoruz. Talep ettiğimiz gibi başbakan yardımcılığı gibi görevleri taraflara ilettik. Eğer ki böyle bir görev Türkmenlere veya Hristyanlara verilirse, bunun mutlaka parlamentoya sunulacak proje ile yapılması ve onaylanmasını istiyoruz. Tabii ki bu anlaşma ile olan bir şey. Eğer büyük siyasi partiler özellikle iktidarda olan partiler Türkmen meselesi ile aynı duyguları taşıyorlarsa, o zaman oluşturulması planlanan yeni hükümette Türkmenlere destek vermeleri lazım.

 

Siz ITC olarak gelecek hükümet kabinesine katılacak mısınız?

 

Şu ana kadar ITC olarak yeni kabineye katılımımıza ilişkin daha karar vermedik.

 

Peki büyük siyasi partilerden Türkmenlerin yeni kabinede yer alması hususunda herhangi bir teklif var mı?

 

Teklif yok ama istek var. Bu, iki taraflı bir istek, bu bir haktır.

 

Kulislerde bakanlıkların küçülmeye gideceğine yönelik bazı söylentiler var, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Şu anda mevcut 18 tane bakanlık bulunuyor. Bu sayının 11’e düşme ihtimali var. Bakanlıklarda küçülmeye gidilecek. Örnek olarak eğitim ve yüksek öğretim bakanlıklarının birleşme ihtimali var veya içişleri ve peşmerge bakanlıklarının birleşmesi yönünde söylentiler var. Kendisi gibi kalan bakanlıklar da var mesela adalet bakanlığı. Kısacası yakın olan bakanlıklar birleşecek.

 

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın