Aydın Maruf: Türkmenleri kendi iradelerine bırakın

Irak Kürdistan Bölgesi parlamento seçimlerinin yapılıp yapılmayacağı tartışmaları sürerken, diğer taraftan siyasi partiler seçim hazırlıklarına son sürat devam ediyor.

 

Irak Türkmenlerin en önemli siyasi partisi ve 90lı yıllararda çatı görevini üstlenmiş Irak Türkmen Cephesi (ITC), bu seçime katılacak 8 Türkmen parti ve listeden birisi.

 

ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Milletvekli Aydın Maruf, 2013 yılında IKBY seçimlerine katılan ITC’nin ilk parlamenteri ve şu anda ITC Fraksiyon Başkanı.  Aydın Maruf, 30 Eylül’de yapılması planlanan 2018 parlamento seçimlerine belirlenen 4 aday ile liste başkanı olarak katılacak. Partisinin seçim çalışmaları, vizyon ve hedeflerini Tba’ya anlatan milletvekili, seçim hazırlıklarının son nabzını mikrofonumuza aktardı.

 

Seçim hazırlıkları nasıl geçiyor? Bu seçimlerde seçmenlerinize neler vadediyorsunuz?

 

2013’te de ilk defa Irak Kürdistan Parlamentosu’na katıldık. Bu önemli bir adımdı. 5 yıl içerisinde Irak Türkmen Cephesi hem parlamentoda hem de bölge seviyesinde siyasi, kültürel ve sosyal çalışmalarda aktif bir şekilde kendisini ispat etmiştir. Her zaman önemli meselelerde tutumu belli olmuştur ve Erbil başta olmak üzere bölgede yaşayan insanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan Türkmen, Kürt ve Hristiyanlar arasında eşit bir şekilde mazlumiyetlerini parlamentoya, hükümete ve dünyaya bildirmekte büyük bir katkı sağlamıştır. Bu bizim prensiplerimizden birisidir. Irak Türkmen Cephesi önemli bir kuruluştur.

 

30 Eylül 2018’de yapılması planlanan Irak Kürdistan Bölgesi parlamento seçimlerine hazırız. Adaylarımız belirlendi. Irak Türkmen Cephesi 272 liste numarası ile seçimlere katılacakı. Erbil ve Kifri’den toplamda 5 adayımız var. Irak Türkmen Cephesi kapsayıcı bir partidir, Duhok’ta ve Zaho’da bürolarımız bulunmakta. Yani hem Irak’ta hem de bölgenin tüm şehirlerinde bürolarımız bulunuyor. Bizim için Erbil ile Kifri büyük bir önem kaydetmekte. ITC’nin listesi olarak seçime giriyoruz ama bölgede yaşayan bütün insanların temsilcisi olarak yani Türkmenlerin, Kürtlerin ve Hristiyanların temsilcisi olarak parlamentoda çalışacağız.

 

Seçmenlerinize nasıl bir hedef ve vizyon sunuyorsunuz? Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

 

İlk olarak amacımız Türkmenlerin bölgede siyasi, kültürel yani her anlamda varlığnı göstermek,  bu anlamda varlık mücadelesi vermek. Ayrıca bölgede Türkmencenin resmi dil olmasını hedefliyoruz. Geçmişte de bu amaç için çalıştık çünkü bu konu bizim için çok önemli. Ayrıca Erbil ve Türkmen bölgelerine kültürel konularda gereken önemin verilmesi bizim için mühim konulardan biri. Buna binayen Türkmenlerin siyasi kararlara müdahil edilmesi için bütün siyasi mahfillerde gereken girişimlerde bulunduk ve buna devam edeceğiz. Bizim ilkelerimiz arasında eğitim hizmetleri bir de sağlık var. Bu iki alanda bölgede olan insanlar için projelerimiz var. Ayrıca eğitim kalitesini yükseltmek için Irak Türkmen Cephesi olarak ileride büyük katkılarımız olacaktır, bu bağlamda Türkiyede bulunan üniversitelerle irtibatı sağlamak için çalışacağız.

 

Millete çağrınız veya mesajınız nedir? Neden size oy versinler?

 

İlk önce şunu dile getirmeliyim; Türkmenlerin seçimlere 8 tane liste olarak katılması çok normal bir şey. Ama bu listelerin kurulma şekli ve ilerideki siyaset anlayışı belli değil. Siyaseti listeler değil siyasi partiler yapar. Bugün Kürt siyasi partilere baktığımızda hiçbirinin bir liste kurduğunu göremiyoruz. Her siyasi parti direkt olarak seçime katılacak. Ortada sadece siyasi parti var. Peki neden Türkmenlerde listeler var? Bu şüphe konusu. İsteğimiz, iktidarda olan siyasi partilerin Türkmen kotalarından uzak durmaları ve iç işlerine karışmamaları.

 

Türkmenler olarak hiçbir zaman buradaki yönetim üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmuyoruz ve biliyoruz ki burada bulunan Kürtler üzerinede herhangi bir tehdit değiliz. O yüzde iç işlerimizden uzak dursunlar ve müdahele etmesinler. Aksi takdirde medeni bir şekilde baskılarımız yönetim üzerine devam edecektir. Ayrıca müdahle olduğu zaman, demokrasiye ve insan haklarına müdahale olduğu anlamına geliyor.

 

Bırakın Türkmenler kendi iradeleri ile seçimlerini yapsınlar. Erbil ve bölge halkına, eskiden Türkmenleri güzel bir şekilde temsil etmişsek, gelecekte de aynı şekilde bunu devam ettireceğimizi söylüyoruz. Türkmenlere oy versinler ve onların yanında yer alsınlar. Eğer bize oy verirlerse, oyları çöpe gitmez veya kaybolmaz. Geçmişte nasıl çalıştıysak aynı şekilde devam edeceğiz. Hedefimiz, burada birlikte yaşamak ve Türkmen varlığını koruyup Kürtlerle ve Hristiyanlarla yaşamak.

 

Bizler 5 sene içerisinde Tük Kızılayı, AFAD ve TİKA yolu ile Irak Kürdistan Bölgesi’nde olan ne kadar kamp varsa, ayrım yapmaksızın güzel bir şekilde ITC koordinasyonu ile sıcak soğuk demeden dağıtımlar yaptık ve hiçbirisinin de reklamını yapmadık. Bazı kurumlar daha yeni reklamını yapıyorlar. Irak Türkmen Cephesi tarihi boyunca eğitim, siyasi ve sosyal alanda yaptığı çalışmalarda hiçbir zaman reklam yapmamıştır. Çünkü ITC bunları kendi milleti, kardeşi ve dost milleti için yapmıştır. Bundan sonra da devam edecektir. Buna karşın gelip liste kuranlar satece seçim amacı için bunu yapmıştır. Belki bazıları dış destekler ile parlamentoya da girebilir, ama önemli olan milletvekilliliği sürecinde varlığına sahip çıkmak.

 

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Abdullah Ahmet

Bir cevap yazın