Aydın Maruf: Törene ITC’nin katılması ilişkiler açısından önemlidir

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Milletvekili Aydın Maruf, “Törene ITC’nin de katılması, özellikle Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşet Salihi beyin katılması ilişkiler açısından önemlidir.” dedi.

 

Maruf, Erbil’deki Saad Abdullah Konferans Merkezi’nde IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katıldı.

 

Söz konusu törenin ardından Maruf, Tba mikrofonuna konuştu.

 

“Bugün Irak Türkmen Cephesi olarak IKBY Bölge Başkanlığı yemin törenine katıldık.” diyen Maruf, “Bu merasim manevi bir merasimdir. Daha fazla protokol merasimiydi.” ifadelerinde bulundu.

 

Maruf, “Törene ITC’nin de katılması, özellikle Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşet Salihi beyin katılması ilişkiler açısından önemlidir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı başkanlığında bir heyet merasime katıldı.” dedi ve şöyle devam etti:

 

“Bu heyetin ve sayın bakanın bu merasime katılması Erbil-Ankara ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.”

 

-“Türkiye her zaman Türkmenlerin yanında olduğunu bütün dünyaya göstermeye çalışıyor”

 

ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Milletvekili Aydın Maruf, “Biz merasim çerçevesinde Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Sayın Erşet Salihi başkanlığında Sayın Bakan Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Toplantıda Türkmenlerin bölgedeki durumu konuşuldu. Türkiye her zaman Türkmenlerin yanında olduğunu bütün dünyaya göstermeye çalışıyor. Türkmenler açısından çok manevi bir görüşmeydi.” şeklinde konuştu.

Tba-Erbil

Bir cevap yazın