Aydın Maruf, Çavuşoğlu’nun Erbil ziyaretini değerlendirdi

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nın Bağdat ve Basra’dan sonra Erbil’e yaptığı ziyaretini değerlendirdi.

 

 

ITC Erbil Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Çavuşoğlu’nun Erbil’de ITC  ve Türkmen şahsiyetleriyle görüşmesini, Türkiye Cumhuriyetinin Türkmenlere ne kadar önem verdiğine delalet ettiğini söyledi.

 

Maruf, bu ziyaretin en büyük önemi, Irak Türkmen Cephesi, Türkmenlerin gerçek temsilcisi olduğunun kanıtı,  bu ziyaretin ITC ve Erbil Türkmenleri için büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

 

Ayrıca Maruf, ”Yüz sene içerisinde ilk defa bakan seviyesinde bir temsilcinin hem Bağdat hem Erbil’de Türkmenlerle samimi bir şekilde bir araya gelmesi, Türkiye Cumhuriyetinin her zaman Türkmenlerin siyasi, insani ve kültürel haklarının yanında olduğunun göstermektedir.” dedi.

 

Aydın Maruf, Çavuşoğlu’nun bu ziyaretinden mutluluk ve memnuniyet duyduğunu ifade etti.

 

Erbil ve Ankara ilişkisi

 

”Biz her zaman Erbil ve Ankara’nın ilişkisinin iyi olmasından yanayız. Türkiye Cumhuriyeti geçmişte bize nasıl destek verdi ise günümüz ve gelecekte de desteğini vermekte olacak.”


Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temaslalrı kapsamı içerisinde, Basra ve Erbil’i ziyaret etti. Aynı zaman Çavuşoğlu Bağdat’ta Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Türkmen siyasetçi ve şahsiyetleriyle bir araya gelmişti.

Tba-Erbil

Bir cevap yazın