Avn: Liberman’ın sözleri doğrudan bir tehdit

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın, “Lübnan’ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir” açıklamasına ilişkin Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Liberman’ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit” dedi.

 

Avn tarafından yapılan yazılı açıklamada, Liberman’ın sözleri, Lübnan’ın kendi karasuları üzerindeki egemenlik hakkına bir saldırı olarak nitelendi.

 

Her türlü meydan okuma karşısında, Lübnan’ın konumunu güçlendirmek dışında herhangi bir gayret sarf etmeyeceklerini aktaran Avn, “Liberman’ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit” ifadelerini kullandı.

 

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bugün mecliste yaptığı konuşmada, İsrail’in tehdit konuşmaları karşısında, Lübnanlıların daha fazla birlik içerisinde olması gerektiğini belirtti.

 

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin basın ofisinden konu ile ilgili yayımlanan bildiride, “İsrailli yetkililer, birkaç gündür Lübnan’ı tehdit eden sözler kullanıyor. Liberman’ın son sözleri de açık bir provokasyondur ve Lübnan’a karşı meydan okumadır. Tüm bu tehditler, İsrail’in bölgedeki yayılma ve yerleşim politikalarının bir parçasıdır” denildi.

 

Bildiride, Lübnan Hükümeti’nin, Lübnan’a ait olan deniz sahasındaki 9. blokta, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde petrol ve doğalgaz araması başlattığı vurgulandı.

 

Liberman, bu sabah yaptığı konuşmasında, Lübnan’ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini “çok kışkırtıcı” olarak niteledi.  Uluslararası firmalara, Lübnan’ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Liberman, “Lübnan’ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir” ifadelerini kullandı.

 

AA