Ardern: Yeni Zelanda kimseden talimat almıyor

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, “Yeni Zelanda kimseden talimat almıyor, ABD’den değil, Çin’den değil, Birleşmiş Milletlerden değil, Avrupa’dan da değil.” dedi.

 

Başbakan Ardern, Auckland kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin-Yeni Zelanda Turizm Yılı” için planlanan açılış törenin Çin tarafından ertelenmesi üzerine, ana muhalefetteki Ulusal Partinin gündeme taşıdığı iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüye gittiği yönündeki iddiaları ele adı.

 

Söz konusu açılışın zamanlama sorunu nedeniyle ertelendiğinikaydeden Ardern, ana muhalefetin iddialarını reddetti.

 

Ülkede Çin telekomünikasyon şirketi Huawei’nin 5G teknolojisinden çıkartılmasının da diplomatik ilişkileri etkilemediğini belirten Ardern, “Altı bakanımız Çin’i ziyaret etti, oradan da ziyaretçilerimiz oldu ve bunlardan bazıları daha konuşulmadı fakat görüşmeler devam edecek. Ticaretimiz, ihracatımız ve turizm devam ediyor.” ifadelerinde bulundu.

 

Diğer ülkelerle olduğu gibi Çin ile olan ilişkilerde de bazı zorluklar yaşadıklarını kabul eden Ardern, “Yeni Zelanda kimseden talimat almıyor, ABD’den değil, Çin’den değil, Birleşmiş Milletlerden değil, Avrupa’dan da değil. Bizim bağımsız dış politikamız var ve ben bunu koruyorum. Şu anda bize gümrük tarifesi uygulayan ABD ile ilişkimiz var. Farklı ülkelerle olan zorluklarımız Çin ile de var, ABD ile de var.” diye konuştu.

 

Başbakan Ardern, Çin’den resmi ziyaret için davet aldığını ancak şimdiye kadar karşılıklı olarak uygun takvim belirlenemediğini belirtti.

 

İki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters’in sorumlu olduğunu ileri süren Ulusal Parti lideri Simon Bridges, “Benim görüşüm Çin ve Yeni Zelanda arasında gittikçe kötüleşen ilişkinin sorumlusu Winston Peters ama tabii ki Başbakanın da burada sorumluluğu vardır çünkü kontrol edemedi ve dış ilişkilerde gündemi belirleyemedi.” dedi.

 

AA

Bir cevap yazın