‘Arap dünyasında sistematik yıkım var’

Arap bölgesinin sürdürülebilir kalkınma hedefini gerçekleştirmek için her yıl 230 milyar dolara ihtiyacı olduğu belirtildi.

 

Lübnan merkezli bölgesel sivil toplum kuruluşu Arap Çevre ve Kalkınma Forumu, Arap ülkelerinde sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı konusundaki yıllık raporunu Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen konferansta kamuoyuyla paylaştı.

 

Raporda, Arap ülkelerinde sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için yıllık 100 milyar dolardan fazla finansman açığı olduğu belirtilerek, bölgede 2011’den bu yana yaşanan savaş ve çatışmalar nedeniyle ekonomik kaybın yaklaşık 900 milyarı bulduğu kaydedildi.

 

Bölge ülkelerindeki yolsuzlukların da her yıl 100 milyar dolar zarara yol açtığını belirtilen raporda, Arap bölgesinde kamu ve özel finansman kaynaklarının azaldığına dikkat çekildi.

 

Raporda, bölgenin sürdürülebilir kalkınma hedefini gerçekleştirmek için her yıl 230 milyar dolara ihtiyacı olduğu kaydedildi.

 

Öte yandan, konferansa katılan eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, yaptığı açıklamada, Arap dünyasında sistematik bir yıkım olduğunu söyledi.

 

Sinyora, bu yıkımın durdurularak tüm çabanın Arap dünyasında var olan enerji, tabii ve ekonomik kaynakların kullanımını uygun hale getirecek reform sürecine kanalize edilmesi çağrısını  yaptı.

 

AA

Bir cevap yazın