Arap Birliği Genel Sekreteri’nden ‘Suriye’nin Arap Birliği’ndeki üyeliğine’ ilişkin açıklama

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Suriye’nin Arap Birliği’ndeki üyeliğinin tekrar aktifleştirmesi için üye ülkelerin çoğunun onayının yeterli olduğunu bildirdi.

 

 

Mısır’da yayın yapan DMC televizyonuna konuk olan Ebu Gayt, Suriye’nin üyeliğinin tekrar aktif hale getirilmesi için oy birliğinin gerekmediğini, 21 üye ülkeden 20, 18 veya 17’sinin kabul etmesi durumunda Şam’ın tekrar Arap Birliği’ne dönebileceğini aktardı.

 

Suriye krizinde önümüzdeki yakın dönemde çözüme ulaşılmasının beklenmediğini belirten Ebu Gayt, buna İran’ın Suriye’deki varlığı ve etkinliğini gerekçe gösterdi.

 

Arap Birliği Genel Sekreteri Yardımcısı Hüsam Zeki, 20 Ocak’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılacak olan Arap Birliği Ekonomik Zirvesi’nde Suriye’nin Birliğe üyeliğinin aktif hale getirilmesi konusunun gündemde olmayacağını belirtmişti.

 

ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusundaki bir soru üzerine Genel Sekreter Ebu Gayt, çekilmeden emin olmadığını söyledi.

 

“Amerika çekilme konusunda çelişkili bir tutum sergiliyor”

 

Ebu Gayt, “Amerika çekilme konusunda çelişkili bir tutum sergiliyor. Trump yarın çekileceklerini ifade ediyor. Kurumlar çekilme kararının tekrar değerlendirilmesini istiyor. Üçüncü bir yetkili çekilme için bazı şartlar öne sürüyor.” ifadelerinde bulundu.

 

Ebu Gayt, eski genel sekreter Amr Musa zamanında “komşu ülkeler” tabirinin gündeme geldiğini, Türkiye ve İran gibi ülkelerin de Arap Birliği’ne üyeliğinin tartışıldığını, ancak İsrail’in de üye olmak isteyebileceği düşüncesinden dolayı bunun gerçekleşmediğini belirtti.

 

AA

Bir cevap yazın