Ana Dilde ‘Doğru Dürüst’ Eğitim Şart

Ziya Uzeiry

 

Ana dilde eğitim,  günümüz dünyasında en önde gelen ve sıradan haklardan biri olmaya başladı. Özellikle Ortadoğu gibi kozmopolitik ve farklılıkların yoğun yaşandığı yerde ana dilde eğitimin farklı boyutlarda önemini vurgulamak istiyorum. Çünkü bu toprakların asıl güzelliklerinden birisi, farklı dil ve uyrukların birlikte yaşamasıdır. Herhangi bir etnik kimlik köreldiği ve asimile olduğu zaman, etniksel anlamda bir gül bahçesini andıran Ortadoğu’da bir gül daha eksilmiş olacaktır.

 

Dillerin kaybolması, etnik kimliğin devamlılığı ve bu farklılığı korumak adına yapılacak en iyi sistem, ana dilde eğitimi doğru dürüst verebilmektir. Türkmenlerin bu coğrafyada tarihsel açıdan çok derin kökleri olan asil bir millet olma özelliği herkesçe malumdur. Öyle ki bu tarihsel derinliği devam ettirmek için ana dilde eğitim en önemli noktalardan biri haline gelmiştir. Doksanlardan beri var olan Türkmen okulları aslına bu devamlılığı sürdürmek için zayıf rol üstlenmiştir veya şöyle söyleyelim, ilk başlarda çok önemli bir misyon üstlenen bu okullar günümüzde pasif hale gelmiş ve dolayısıyla da ana dili koruma adına işlevsiz bir hal almıştır.

 

Türkmen okulları hakkında son zamanlarda yapılan kampanyaların tamamını destekliyorum ve çocuklarımızın en azından o ortamda büyümesini ve eğitimini devam ettirmesini çok istiyorum. Bende Türkmen okulundan mezun birisi olarak bunun aslında kullanılabilirse çok iyi bir seviyeye geleceğini biliyorum ama maalesef biz elimizde bulunan Türkmen okulları fırsatını ana dilimiz olan Türkmenceyi korumak adına hemen hemen hiçbir şey yapamıyoruz.

 

Okulların müfredat açısından eksiklikleri, öğretmen sıkıntısı ve buna benzer birçok problem aslında o okullarda eğitimin doğru dürüst verilmesine engel. ‘Türkmen okullarının geleceği yok’ cümlesine katılmıyorum, ama içerisinde bulunan eksikliklere baktığımda evebeynlerin neden bu okulları az tercih etmelerini de kestirebiliyorum.

 

Her anne ve baba kendi çocuğunun kaliteli bir eğitim almasını ve iyi yerlere gelmesini ister. Bundan dolayı da çocuklarını başarılı okullara göndermek en doğal hakları. Çocuklarımızı Türkmen okullarına teşvik ettiğimiz zaman göz ardı etmememiz gereken bir durum var o da okullarımızın ne kalitede olduğudur. İnsanları okullarımıza teşvik edip daha sonra eğitimsel anlamda ve kadro bakımından yerlerde sürünen o okulların içerisinde sağlıklı Türkmen öğrencilerin yetişmesini beklemek çok zor bir şey. Eğitim sorunları hakkında daha sonra ayrı bir yazıda fikirlerimi belgelerle beyan edeceğimden şüpheniz olmasın.

 

Türkmen Eğitim Müdürlüğü ve dolayısıyla IKBY Eğitim Bakanlığının bu konuda yardımcı olması gerekir. Hatta Türkmen Eğitim Genel Müdürlüğümüz bu okullarda yaşanan her sorunun her aksaklığın başta gelen nedeni ve dolayısıyla müsebbibi olarak kaleme alınacaklardır. İnsanları okullarımıza teşfik etmek güzel birş ey, ama okullarımızı standartların üstüne çıkartmak daha güzel bir şey kanımca, çünkü okuluna önem verirsek ve eğitim kalitesi açısından üst seviyeye çıkarırsak zaten Türkmen aileleri kendi elleriyle çocuklarının kaydını yapacaklardır vesselam..

 

Bir cevap yazın