‘Amerikalıların hiç haberdar olmadıkları 6 petrol ihracat rotamız bile vardır’

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Amerika yetkililerinin ekonomik baskı ve petrol ihracatını düşürmekle ülke gelirini azaltmaya çalıştıklarını dile getirerek “Allah’ın yardımıyla Amerika’ya diz çöktüreceğiz” dedi.

 

 

İran Cumhurbaşkanı Hasa Ruhani, ‘İran petrol satışını engelleyip sıfırlamaya çalışmak, Amerika yönetiminin yanlış kararıdır. Onlar gelecek aylarda petrol ihracatımıza devam ettiğimizi görecek’ dedi.

 

Örnek İşçiler, İş Grupları ve İş Birimlerini Ağırlama 30. Ulusal Festivali’nde konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, burada yaptığı konuşmada, ‘ABD’nin bize karşı uyguladığı gaddarca yaptırımların ilk amacı döviz girdimizi düşürmektir. Petrol, gaz kondensatı ve petrol ve doğalgaz üretimine bağlı bazı sanayiler, ülke için her zaman büyük döviz girdisi sağlamıştır’ ifadesini kullandı.

 

Amerika yetkililerinin ekonomik baskı ve petrol ihracatını düşürmekle ülke gelirini azaltmaya çalıştıklarını dile getiren Ruhani, ‘Allah’ın yardımıyla Amerika’ya diz çöktüreceğiz’ değerlendirmesinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

‘Petrol ihracatını engellemek ve bunu sıfırlamaya çalışmak, Amerikalı yetkililerin yanlış kararıdır ve biz bu kararın uygulanmasına müsaade etmeyiz. Onlar gelecek aylarda petrol ihracatımıza devam ettiğimizi görecekler. Petrolümüzü satmalıyız. İran petrol ihracatı sadece bir rotadan yapılmıyor. Amerikalıların hiç haberdar olmadıkları 6 petrol ihracat rotamız bile vardır.”

Bir cevap yazın