Allavi: Mezhepçilik ve siyasi hizipçilik temeline dayanmayan bir hükümet kurulacak

Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi, “Irak’ın tüm kültür ve renklerini, liyakat sahiplerini kapsayan ve mezhepçilik ve siyasi hizipçilikten uzak bir hükümet kuracağını bildirdi.

 

Allavi, hükümeti kurma görevini aldıktan sonra kamu televizyonu aracılığıyla açıklamalarda bulundu.

 

Siyasi partilerin kabine için sunacağı hiçbir adayı kabul etmeyeceğini belirten Allavi, “Mezhepçilik ve siyasi hizipçilik temeline dayanmayan, Irak’ın tüm kültür ve renklerini, liyakat sahiplerini kapsayan bir hükümet kurulacak. Siyasi güçler tarafından, hükümeti kurma sürecinde herhangi bir baskıya maruz kalırsam da bunu çıkıp sizinle (halkla) açıkça paylaşacağım.” ifadelerini kullandı.

 

Ülkedeki gösterilerin devam etmesi gerektiğini yineleyen Allavi, hem protestoculara hem de güvenlik güçlerine saldıranların yakalanıp cezalandırılacağı sözünü verdi. Allavi, “Göstericilerle direkt olarak diyalog kanalı açacağız. Devletin silahı halka karşı kullanılmaz. Bu silah halkı ve sınırı korumak için kullanılır.” dedi.

 

Allavi, ülkeyi erken seçime götürme vaadinde de bulunarak, şunları kaydetti:

 

“Vatandaşlarımız için sanayi, kalkınma, iskan proje ve yatırımları kapsamında iş fırsatları bulma, sadece petrole dayanmayan ekonomi ve yatırım alanında atılım yapma sözü veriyorum. Devlet müessesesinde yayılan yolsuzluklarla da mücadele edeceğim. Tüm Irak halkının güvenliğini sağlama ve kontrol dışı silahların devlet elinde toplanacağı vaadinde bulunuyorum. Irak’ın hem dış saldırılardan korunması hem de çekişme sahası olmaması için çalışacağım.”

 

AA