Aliyev: Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, dev yatırım “Star Rafinerisi”nin açılışı öncesi tesisi gezerek, brifing aldı.

 

Erdoğan: Bu rafineri Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesidir

Türkmen Basın Ajansı paylaştı: 19 Ekim 2018 Cuma

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir programı kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Sabancı Kültür Merkezi’ndeki 2018-2019 Akademik Yılı açılış töreninin ardından Hava Eğitim Komutanlığı içerisindeki camide cuma namazını kıldı.

 

Erdoğan, namazın ardından helikopterle Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım özelliği bulunan Star Rafinerisi’nin bulunduğu Aliağa ilçesine geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, rafineri içindeki seyir terasında incelemede bulundu.

STAR Rafineri’nin Genel Müdürü Mesut İlter, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Star Rafinerisi’nin açılışıyla Azerbaycan’la dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım öteye taşıyoruz” dedi.

 

Tesiste 1100 kişinin görev yapacağını söyleyen Erdoğan, “Konteyner limanı ve petrokimya tesisleri ile yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. Bu rafineri Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. İstihdam boyutuyla da önemli olan bu tesiste bin 100 kişi görev yapacak” diye konuştu.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Erdoğan’la birlikte açılışını yapacağı rafineri için İzmir’e geldi
Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

 

“Bu rafineri Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1.5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

 

Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgemizin güvenliği ve istikrarının olmazsa olmaz aktörleri olduğu artık herkes tarafından kabul edilmeye başlanan bir gerçektir. Bu iki ülkenin içinde yer almadığı, rıza göstermediği, destek vermediği hiçbir proje hedefine ulaşamaz.

 

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına yönelik tek taraflı oldubittiler gibi başarısızlığa mahkum girişimlerden üzüntü duyuyoruz. Bu tür dayatmalara karşı cevabımızı hem sahada hem diplomatik alanda en güçlü şekilde vermeyi sürdüreceğiz.

 

Uluslararası toplumun Karabağ meselesi başta olmak üzere dünyada ortaya çıkan haksızlıklara ‘dur’ demesini bekliyoruz.”

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde dünya çapında büyük bir güce ulaştı. Türkiye dünya çapında söz sahibidir. Bu bizi çok sevindiriyor. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür.” dedi.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 7 yıl önce temellerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bilikte attıkları yatırımın tamamlanmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanlarına, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da eşlik etti.

Bir cevap yazın