Aksoy: Sorunların kaynağı Yunanistan

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy bölgemizde yaşanan sorunları yaratanın Yunanistan olduğunu söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ermenistan ziyaretinde Türkiye hakkında sarf ettiği sözler ve iddialarla ilgili konuştu.

 

Dendias, Türkiye’nin Karabağ sorununa müdahalesinden “rahatsızlık” duyduğunu ifade etmiş, Yunaistan ve Ermenistan’ın Türkiye’yle ortak bir problemi olduğunu söylemişti. Dendias, Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin çağrılarına uymamakla ve uluslararası hukuku çiğnemekle suçlamıştı.

 

Konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Aksoy şunları söyledi:

 

“Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın sözleri ve iddiaları Yunanistan’ın Türkiye’yle ilişkilerinde iyi komşuluk, diyalog ve işbirliği yerine gerginlik ve tırmandırma politikasını tercih ettiğinin yeni bir kanıtıdır. Bu iddialar tarihi gerçeklerin üstünü kapatamayacaktır. Yunanistan’ın Anadolu’da yaptığı mezalimi ve bunun için tazminat ödemeye mahkûm olduğunu unutmaması, tarihi doğru okuması, ‘megali idea’dan ve Türk düşmanlığından vazgeçmesi gerekir.”

 

Bölgemizdeki tüm sorunların çözümünün ortak paydasının Türkiye, sorunların yaratanı veya yaratanların destekçisinin Yunanistan olduğunu kaydeden Aksoy şunları söyledi: “Suriye’de zalim Esad rejimini, Libya’da darbeci Hafter’i, Yukarı Karabağ’da işgalci Ermenistan’ı destekleyen, Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren PKK, PYD, FETÖ dâhil tüm terör örgütlerine kapılarını açan, Ege’yi göçmenlerin mezarı haline getiren, Ege ve Akdeniz’de yayılmacı politikalar izleyen Yunanistan’dır. Yunanistan Dışişleri Bakanının, Yukarı Karabağ ve çevreleyen yedi bölgede kimin işgalci, kimin mağdur olduğunu da ayırt etmesi ve uluslararası toplumu, Ermenistan’ın, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal, tamamen ve koşulsuz çekilmesine hükmeden BM Güvenlik Konseyi Kararlarına rağmen 28 yıldır süren yasadışı işgalini kınamaya da davet etmesi gerekir. Yunanistan bu politikaları terk etmeli, Türkiye’yi, bölgenin ve dünyanın gerçeklerini iyi okumalıdır.”