Akdeniz’de 111 kaçak göçmeni arama çalışmaları devam ediyor

Akdeniz’de Fas ile İspanya arasında Salı gününden bu yana toplam 111 Afrikalı kaçak göçmenin bulunduğu iki tekneyi arama çalışmaları devam ediyor.

 

 

İspanya Deniz Kurtarma Birimi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Birinde 53, diğerinde ise 58 kişi olmak üzere, tamamı Sahra’nın güneyinden gelen iki teknenin arama çalışmalarını sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan sivil bir kuruluş olan Kamindo Frontieras tarafından Salı sabahı başlatılan alarm durumunun halen devam ettiği bildirildi.

 

Aramaya bir İspanyol askeri uçağı, bir arama gemisi, bir helikopter, İspanyol deniz kurtarma görevlileri, bir İspanyol sivil devriye gemisi ve bir Fas askeri devriye gemisi katılıyor.

 

Kurtarma Ekibi Sözcüsü ise yaptığı açıklamada, “Alboran Denizi olarak adlandırılan Akdeniz’in bu kısmında çetin ve kötü hava şartları hakim” dedi.

 

Kamindo Frontieras aktivistlerinden Helena Malino, teknelerde göçmen ailelerin olduğu uyarısında bulunarak, 53 göçmenin bulunduğu teknede dört kadın ve bir çocuğun olduğunu vurguladı.

 

İspanya İçişleri Bakanlığı tarafından 2 Haziran’da yayınlanan bir rapora göre yılın başından bu yana, en az 8 bin 56 göçmen 286 tekneyle deniz üzerinden İspanya’ya ulaştı.

Şarkulavsat

Bir cevap yazın