ABD’li Sanatçı Jennifer Grout: Müslüman Olduktan Sonra Çok Daha Güçlüyüm

ABD’li sanatçı Jennifer Grout sosyal medyada Kur’an-ı Kerim’i muazzam bir şekilde okumasının ardından İslam dünyasında büyük ün kazandı. Grout, Kur’an-ı Kerim’in ‘Huzur verici, gönül fethedici ve tanımlanamayan bir şey’ olduğunu söyledi.

 

ABD’li sanatçı Jennifer Grout, 2013 yılından beri İslam dinini seçtiğini belirterek, bu dinin kendisine güç kazandırdığını vurguladı. Ayrıca hiçbir zaman kendisine karşı yapılan İslamafobik  davranışlara kulak asmadığını belirtti.

 

Grout, hayatı ve Müslüman olduğu sürece ilişkin Tba’nın sorularını e-posta yoluyla yanıtladı.

 

Jennifer kimdir? Kendinizi tanıtıp, hayatınızı bize anlatabilir misiniz?

 

Ben Jennifer Grout, 29 yaşındayım ve evliyim. Eşim Faslı ve bir kızım var. ABD’nin Boston şehrinde dünyaya geldim. Müzisyen ve sanatçı bir ailenin üyesiyim. Kanada’da Montreal McGill Üniversitesi Müzik Bölümünden mezun oldum. Ayrıca şu anda Arap dili ve Arap müziği ile ilgili dersler alıyorum.

 

Arap sanatının hayranıyım ve ben bir sanatçıyım. Ud çalıyorum. Klasik Arapça şarkılar söylüyorum ve öğretmenlerimin aracılığıyla iyi bir Arapça öğrenmeye çalışıyorum.

 

İslam dini ile nasıl tanıştınız ve Müslüman olma kararını nasıl aldınız?

 

2013 yılında Fas’ta Müslüman oldum. Bazı yakınlık ve ilişkilerim oldu. Müslüman olmama ve bu yolu doğru bir yol olarak kabul etmeme iten bir takım mucizeler vardı.

 

Müslüman olduktan sonra hayatınızda neleri değiştirmeye karar verdiniz?

 

Müslüman olduktan sonra hayatımdaki değişikler çok yavaş ve sakin bir şekilde gerçekleşti. Bu dini seçtiğim sırada namaz kılmak, oruç tutumak… gibi İslam dininin saygı anlayışını ve temellerini öğrenmeye çalıştım.

 

Müslüman olduktan sonra nasıl hislere kapıldınız? Müslüman olmak nasıl bir his?

 

Müslüman olduktan sonra kurduğum hayallerden çok daha güçlü olduğumu hissediyorum. Hayallerimden daha fazla güçlüyüm. Çok güzel bir duygu içerisindeyim.

 

Nasıl Kur’an okumayı öğrendiniz? Hangi mücevvidin hayranısınız?

 

Ben Kur’an okumayı çok seviyorum. Kur’an-ı Kerim huzur verici, gönül fethedici ve tanımlanamayacak bir şey. Ben Kur’an’ı mücevvidlerin yolundan giderek ve dinleyerek öğrendim. Muhammed Sıddık el-Minşavi, benim hayranlık duyduğum ve devamlı dinlediğim kâridir. Bu yüzden onun Kur’an okuyuşundan çok şey öğrendim  ve onun yolundan gidiyorum. Ancak şu anda akademik olarak Kur’an okumaya başladım ve bu alanda özel hocalarım var.

 

Müslüman olduktan sonra çevrenizden nasıl tepkiler geldi? Bu kararınızı nasıl karşıladılar? Hiçbir sorun yaşadınız mı?

 

Şüphesiz ki Fas ve İslam ülkeleri tarafından çok güzel karşılandım ve İslam dinine geçtiğimde hepsi daha fazla cesaretli  olmamı ve güçlenmemi sağladılar. Ancak zor olan şey bunun, genel olarak İslam olmayan bir ülkede gerçekleşmesidir. Ben kapandığımda İslamfobik tavırlarla karşılaştım. Ancak bu beklenilen bir şeydi. Allah’a şükür korundum. Ailem de bu kararımı saygıyla karşıladı ve kutladı.

 

İslam ülkelerini ziyaret etme gibi bir planınız var mı? Daha önce Müslüman bir ülkeyi ziyaret ettiniz mi?

 

Şüphesiz ki birkaç ülkeyi ziyaret ettim.  Fas, Tunus, Kuveyt, Arap Emirlikleri, Katar ve Lübnan’ı ziyaret ettim. Gelecek günlerde İran, Afganistan, Türkiye, Endonezya ve Malezya’yı ziyaret etmeyi umut ediyorum. Ne kadar çok ülkeyi ziyaret edebilirsem benim için daha iyi olacak.

Röp: Ali Antar