AB’den ABD’ye tehdit: O zaman bunu biz de yaparız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD Başkanı Donald Trump’ın otomobillere ek vergi getirmesi durumunda ne olacağına ilişkin bir soruya, “O zaman bunu biz de yaparız.” yanıtını verdi.

 

Juncker, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’ye yaptığı açıklamada, yaz saati ile kış saati konusunda tartışmaların uzun zamandır devam ettiğine dikkati çekerek, bu konuda AB’de bir anket yapıldığını anımsattı.

 

Verilen cevaplarda sürekli yaz saati uygulamasına geçilmesinin istendiğini aktaran Juncker, “Böyle de olacak.” ifadesini kullandı.

 

Juncker, anket sonuçlarına saygı duyulması gerektiğinin altını çizerek, “İnsanlar bunu istiyor, biz de yapacağız.”  değerlendirmesinde bulundu.

 

Kendisinin ilk olarak  AB Komisyonu’nda bu yönde görüş bildireceğini ifade eden Juncker, konunun bugün karara bağlanacağını belirtti.

 

Juncker, AB Komisyonu’ndan sonra üye ülkelerin ve Avrupa Parlamentosunun karar alması gerektiğini dile getirdi.

 

ABD’nin otomobillere ek vergi uygulayıp uygulamayacağı konusu

 

ABD ile AB arasında yapılan müzakereler sırasında ABD’nin otomobiller için ek vergiler uygulamayacağı konusunda garanti verip veremeyeceğine ilişkin bir soruya da Juncker, “Biz, Trump ve ben, otomobillere ek vergi getirmeyle ilgili bir tür ateşkes konusunda anlaştık.” cevabını verdi.

 

“Ateşkes anlaşmalarının” bazen tehlikede olduğunu ancak uygulandığını belirten Juncker, ABD Başkanı Donald Trump’ın otomobillere ek vergi getirmesi durumunda ne olacağına ilişkin bir soruyu da “O zaman bunu biz de yaparız.” ifadeleriyle yanıtladı.

 

Juncker, AB’nin, ticaret politikasına başka kimsenin karışmasına izin vermeyeceğini kaydetti.

 

AA

 

Bir cevap yazın