ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde ‘nükleer yetki’ tartışması

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki oturumda, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiği ifade edildi.

 

ABD Kongresinde 40 yılın ardından ilk kez bir ABD Başkanı için “nükleer yetki” tartışması yaşanırken, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, “ABD Başkanı’nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ABD ulusal çıkarları haricinde bir nükleer silah saldırı emri verebilir” açıklamasında bulundu.

 

Murphy, içinde bulundukları durumun istisnai doğasını kabul etmeleri gerektiğini de belirtti.

 

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise söz konusu oturumun dışarıda “ABD’nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi” olarak değerlendirilmemesi için bu konularda hassas olunması uyarısı yaptı.

 

Rubio, “Düşmanlarımız bizi yakından izliyor” ifadesinde bulundu.

 

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da Kongrede birçok temsilcinin Trump’ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini ancak nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini belirtti.

 

ABD Başkanı, eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u “roket adam” olarak nitelendirmiş ve “gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri” mesajını vermişti.

 

Corker ise geçen ay yaptığı bir açıklamada Trump’ın ABD’yi 3. Dünya Savaşına doğru sürüklediğini savunmuştu.

 

AA