ABD ordusunda yeni sakal ve başörtüsü düzenlemesi

ABD Hava Kuvvetleri, ordudaki inanç çeşitliliği ilkesini desteklemek amacıyla Müslüman ve Sih askerlerin sakal bırakmasına, kadınlarında türban veya başörtüsü takmasına yönelik kılık kıyafet yönetmeliğini güncelledi.

 

Uygulama, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin dış görünüşle mücadelesine yönelik politikalarının ilk güncellemesi olarak kabul edildi. Söz konusu adım, ABD toprakları içindeki ve dışındaki farklı inançtaki ABD ordusu personelini bir arada barındırma çabası olarak görülüyor.

 

Yakın zaman önce ilan edilen bu yeni kurallar, Sih dini cemaatine mensup Hava Kuvvetleri personeli için sakalları yaklaşık 5 cm uzatmalarına ve sarık takmalarına ve Müslüman kadınların başörtüsü kullanmalarına izin veriyor.

 

Söz konusu düzenlemede, ordu mensuplarının sakal bırakmaları için dini veya sağlık şartı taşıyor olmalarının gerektiği ifade ediliyor.

Düzenleme, ABD ordusunun Müslüman ve Sih askerlerin dini inançlara uygun olarak başörtüsü takmalarını ve sakal uzatmasına izin verilmeye başlandığı 2017’deki kurallar dâhilinde yapıldı.

 

Aynı düzenleme ordudaki diğer inançlara sahip askerlere de uygulandı. 2018 yılında ABD Hava Kuvvetleri personeli olan Abdurrahman Gitan’ın sakalını uzatmasına izin verildi. Kaptan Meysâ Evzâ orduda başörtüsü takan ilk Müslüman kadın oldu.

 

Bir cevap yazın