Abadi: Kontrol sağlandı, maaşlar ödenecek

Irak Başbakanı Haydar Abadi, merkezi yönetime bağlı güçlerin tüm tartışmalı bölgelerde kontrolü sağladığını belirterek, Peşmerge ve Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ndeki (IKBY) memurların maaşlarını yakında ödeyeceklerini söyledi.

 

Abadi, Bağdat’taki hükümet sarayında düzenlediği haftalık basın toplantısında, “Bağdat yönetimine bağlı güvenlik güçleri tüm tartışmalı bölgelerde kontrolü sağladı. Peşmerge ve IKBY’deki tüm memurların maaşlarını yakında ödeyeceğiz” dedi.

 

IKBY’de bazı basın-yayın organlarının merkezi yönetim güçlerinin öldürülmesine yönelik açık bir şekilde kışkırtıcı yayında bulunduğunu ve bunun kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Bu bir savaş suçudur” ifadesini kullandı.

 

Enbar’a bağlı DEAŞ’ın son kalesi olarak bilinen Kaim’in yakında kurtarıldığı müjdesini vereceklerini kaydeden Abadi, hala terörü destekleyen ve besleyen tarafların olduğunu ileri sürdü.

 

Abadi, “Erbain” etkinliklerinde sivillerin teyakkuzda olmasını isteyerek, muhtemel terör saldırılarına karşı uyarıda bulundu.

 

Kerbela’da Hazreti Hüseyin’in şehit edilişi, her sene Aşura Günü’nde anılıyor. Şiilikte, hicri takvime göre Aşura Günü’nden 40 gün sonrasında yapılan anma etkinliklerine Erbain (Kırkıncı Gün) törenleri adı veriliyor.

 

AA

Bir cevap yazın