Abadi: Bağımsızlık Kürtlerin çıkarına değil

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Kürtlerin bağımsız devlet arzusuna saygı duyduklarını ancak bunun sonucunda trajedilerin meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

 

Abadi, başkent Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde düzenlemek istediği referandum ve bunun için kendisiyle görüşen IKBY Yüksek Referandum Heyeti ile yaptığı görüşmeye değindi.

 

IKBY heyetiyle yaptığı görüşmenin çok olumlu ve güzel bir atmosferde gerçekleştiğini belirten Abadi, referandum meselesinin özellikle ele alındığını ve Irak’ın çıkarlarının korunmasına vurgu yapıldığını söyledi.

 

“Kürtlerin devlet talebine saygı duyuyoruz ancak bir anayasa ve bütün bir ülke var” diyen Abadi, “Eğer sınırların yeniden çizilmesi gibi bir istek varsa, bu tek taraflı gerçekleşemez. Aksine bunun trajedi ve karmaşık sorunları beraberinde getireceğini söylüyoruz” diye konuştu.

 

Böylesi bir karmaşıklığın içerisinde ve diğer taraflarla diyaloğa geçilmeden referandumun gerçekleşmesi mümkün mü? diye soran Abadi, “Açıkçası, bağımsızlığın Kürtlerin çıkarına olmadığını görüyorum çünkü bu, ihtilafların ve bitmeyecek sorunların kapısını açacak” dedi.

Bir cevap yazın