Güncellendi-ITC Onursal Başkanı Ergeç: ITC hiçbir zaman kendi çizgi ve hedefinden sapmadı

Eski Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Sadettin Ergeç, Kerkük’te düzenlenen ITC’nin 24’üncü kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Tba mikrofonuna konuştu.

 

ITC’nin 24’ücü kuruluş yıl dönümü törenine katılan  Ergeç, 24 yıl önce kurulan Irak Türkmen Cephesi’nin bugüne yetişene kadar çeşitli zorluklara maruz kaldığını fakat hiçbir zaman kendi çizgisi ve hedefinden sapmadığını söyledi.

 

Ergeç, ITC’nin 1995 yılında kurulsuğunu ve Türkmen davasına hizmet ederek 1995’te ITC bayrağının Erbil’de semalara yükselerek yoluna devam ettiğini söyleyerek, Erbil, Kerkük, Telafer, Tuzhurmtu ve diğer Türkmeneli bölgelerinin üzerinde kurulan komploların karşısında durduğunu ifade etti.

 

Sadettin Ergeç, ITC çatısında Türkmen davasına hizmet eden herkese teşekkür ederek tebrik etti ve Türkmen milletinin birlik berberlik içinde olmasını dile getirdi.

 

Bayrağı Kerkük’e taşıyan Mustafa Kemal Yayçılı anıldı

 

Aynı zaman törene katılan Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, kuruluş yıl dönümü hakkında konuşmasında başta Şehit Mustafa Kemal Yayçılı’yı andı.

 

Mehdi, Şehit Mustafa Kemal Yayçı’nın ITC bayrağını 16 yıl önce Kerkük’e taşıdığını  belirterek, Şehit Yayçılı ile yol arkadaşları rahmetli Necmettin Kasapoğlu, şehit Hazım Demirci ve rahmetli Felah Karaaltun’u andı.

 

Ali Mehdi,  dava uğruna şehadete kavuşan Ali Haşim Muhtaroğlu, Münir Kafili, Yavuz Efendioğlu gibi birçok şehide minnettar olduğunu ve bu kişilerin ITC’nin bugüne kadar yetişmesinde izlerinin olduğunu ve kimsenin unutmaması gerektiğini vurguladı.

 

 

Türkmen davasının Irak topraklarında çok zor olduğuna değinen Mehdi, “Osmanlı dedelerimiz bize Telafer’den Mendeli’ye kadar verimli topraklar bıraktı. Türkmenlere karşı olan grupların o topraklarda gözü var.” dedi.

 

Ayrıca terör örgütü DEAŞ’ın en fazla Türkmenleri hedef aldığını ve bu tür olaylara karşı birlik içinde mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Tba- Kerkük

Bir cevap yazın