Sokaktan Bir Ses…

Mümin Bahlol
2020 yılında Kerkük’te yapılacak olan yerel seçimler hayati önem arz etmektedir. Türkmenler önceki seçimlerde yaşanan sıkıntılar ve ayrılıklar ile birlikte seçim sistemlerinde yaşanan usulsüzlükler ve Irak içerisinde ana unsur olarak görülmemenin tehlikesiyle bir defa daha sandığa gidecekler veya gitmek isteyeceklerdir.

 

 

2005’ten günümüze Irak içerisinde yapılan seçimler ve sonuçları adalet ve gerçeklikten uzak bir şekilde kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmelerle belirlendi. Bu hal hareketler Türkmenleri ciddi anlamda yıprattı ve bu yıpranmışlık son dönemlerde Türkmenlerin seçimlere olan güvenlerinin azalmasıyla birlikte de seçime katılım oranını düşürdü. Irak içerisinde eşitlik, birliktelik, birlikte yaşama gibi temel konularda öncü olan Türkmenler maalesef bu görüşlerinin karşılığının olmadığını ve bir Ortadoğu ülkesinde silahlarla birlikte yaşadıklarını unuttular. Şimdi yine bir defa daha diyerek tekrar seçime gidecekler mi orası da meçhu.

 

Kerkük’te yaşanan olaylar gizli görüşmeler ve 2005’te Irak Merkezini oluşturan sistem benzeri bir durumun Kerkük’te de sergilenmesi ve Türkmenlerin dışarıda bırakılması endişesi seçimlerden uzak günlük yaşam ve temel geçimlerini sağlamak isteyen insanları Irak demokrasisinden uzak bir hale bürüyor. Tüm bu gelişmelere bakıldığında Türkmen Siyaseti ve Siyasetçilerinin de çok başarılı olduğu söylenemez. Başlıkta da belirttiğim gibi Sokaktan bir sesi duymayan ve toplumdan kopuş yaşayan siyasetçiler, kendi aralarındaki muhalif yapı ve kırgınlıklarla ciddi bir ayrışma yaşıyor. Sokaktan uzak, topluma uzak bir siyasi anlayışın ilerlemesi mümkün olmadığı gibi seçime çok az süre kala hala listenin, adayların ve ortaklıkların nasıl olacağı belirsiz

 

Bu şartlar Türkmenleri seçimlerden uzak ve soyutlanmış bir topluma doğru itiyor. Halk artık partiler ve şahıslar arasında sosyal medyada ve görüşmelerde yaşanan tartışmaların bir kenara bırakılarak tüm partilerin bir arada duracağı kavgasız, gürültüsüz bir listeyle seçime güçlü girilmesini bekliyor. Şu an görünen durum maalesef Türkmenlerin bu seçimlerde de eğer gerekli adımlar atılmaz ise yine başarısız olacağını göstermektedir. Halkın Kerkük’te isteklerinin karşılık bulmadığı haklarını alamadığı bir meclise karşı göstereceği tepki ve seçime katılımdan önce Siyasetçilerin ve Partilerin birliktelik ve güçlü ortak bir adım atması Toplumu bir araya getirecek ve Türkmenler yine olduğu gibi Mavi Meydan direnişinde olduğu gibi hakkını savunacaktır.

 

Türkmeneli’nin varlığı halk ile mümkündür, toplum ile mümkündür, birlikte atılacak adım ile mümkündür! Hamasi söylem ile söylenecek olursa ya tek tek kaybolacağız ya birlikte varolacağız…

Bir cevap yazın