Türkiye’nin tıbbi malzeme yardımı yarın 9’da Irak’ta olacak

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği tarafından yayınlanan basın bildirisinde, koronavirüs mücadelesi kapsamında Türkiye’den Irak’a yapılan tıbbi malzeme yardımının yarın saat 9’da Bağdat’a yetişeceği duyuruldu.

 

 

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, koronavirüsün Kerkük’te ciddi risk oluşturduğunu ve Kerkük’te sağlık sisteminin her gün kötüye gideceğini uyarısında bulunduktan sonra Türkiye’den yardım yardım istedi. ITC Başkanı Salihi’nin çağrısına dakikalar sonra Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

 

Sözcü Kalın Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, ”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla tıbbi malzeme yardımları hazırlanıyor ve yakında yola çıkacak inşallah. Türkiye her zaman Türkmen ve Iraklı kardeşlerinin yanındadır.” yanıtını verdi.

 

Resim

 

Bunun üzerine Türkiye’nin Bağdat Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği tarafından yayınlanan basın bildirisinde, koronavirüs mücadelesi kapsamında Türkiye’den Irak’a yapılan tıbbi malzeme yardımı yarın saat 9’da Bağdat’a yetişeceği duyuruldu.

 

Bildiride, Türkiye’nin Irak’a ettiği tıbbi malzeme paketinin yarın 30 Haziran saat 09.00’da  Bağdat Uluslararası Havalimanı’na yetişeceği bildirildi. Bildiride, yardım malzemesinin önce Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı’na daha sonra Kerkük ve Vasıt yerel hükümetine teslim edileceği aktarıldı.

 

Aynı zaman konuyla ilişkin bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip_Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamasında, ”Son dönemde koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de Irak’tır. Irak’ta yaşayan Türkmenler başta olmak üzere Iraklı kardeşlerimize yönelik bir yardım paketini yarın yola çıkartıyoruz. Bu pakette maskeden tuluma solunum cihazından ilaca kadar salgın döneminde ihtiyaç duyulan her türlü malzeme vardır.” ifadesinde bulunmuştu.