Telar Faik: İstanbul Havalimanı’nın büyük bir başarı elde etmesini bekliyoruz

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik, havalimanının yönetim sisteminde herhangi bir değişim olmadığını kaydetti.

 

Faik, 25 Eylül 2017’de gerçekleşen referandumun ardından yaşanan sıkıntıların geçmesini ve tekrardan Erbil Havalimanı’nın eski harketliliğine dönmesini beklediklerini kaydetti.

 

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik, havalimanının yönetimi, Süleymaniye ve Kerkük havalimanının etkisi ayrıca İstanbul Havalimanı hakkında Tba’ya konuştu.

 

Görüşmenin detayları şu şekildeydi;

 

Erbil Uluslararası Havalimanı’nın idaresi Irak merkezi hükümete teslim edildikten sonra, ne gibi değişiklikler yaşandı? Havalimanı Irak merkezi hükümet tarafından mı, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) tarafından mı yönetiliyor?

 

Erbil Havalimanı, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Ulaştırma Bakanlığı yoluyla yönetiliyor. Merkez karara göre yani (ICAA) Irak Sivil Havacılık Güçleri kanunlarınca yürütülüyor.

 

Bununla birlikte, uluslararası seyahatlerin durdurulmasının ardından ve daha sonrası, Erbil Havalimanı’ndaki yönetim sisteminde herhangi bir değişim yaşanmadı.

 

Erbil Havalimanı’nın durumu referandumdan öncesine döndü mü?

 

Şu anda havalimanı seyahatleri durdurulmadan önce uygulanan vize almak için “Visa On Arrival” yasası ve kanunların aynısı uygulanıyor. Havalimanı iniş ve pasaport bilgisayarları Bağdat’a bağlı değil. Sadece şu anda seyahat hareketliliğinin eski haline dönmesini bekliyoruz.

 

Türkiye’nin Süleymaniye Havalimanı’na uyguladığı uçuş yasağının Erbil Uluslararası Havalimanı’na ne gibi bir etkisi oluyor?

 

Sadece şöyle bir etkisi var; Süleymaniye’de Türk Hava Yolları ile seyahat etmek isteyen yolcular Erbil’e gelip Erbil Havalimanı’ndan seyahatlerini yapıyorlar.

 

Geçtiğimiz ay Kerkük’te sivil havalimanı açılışı yapıldı. Uluslararası seyahatler başlatıldığı zaman, Erbil Havalimanı’na olumlu veya olumsuz bir etkisi olacak mı?

 

Şu an için Kerkük Havaalanı henüz yeni ve başlangıç aşamasında. Kerkük’e yakın olan vatandaşlara hizmet veriyor. Halkın Kerkük Havaalanı’ndan seyahat etmeyi tercih edip, Erbil Havalimanı’nı tercih etmemesi gibi bir durumun yaşanması beklenmiyor. Bu aşamada Kerkük henüz sadece iç seyahatlerde (El-Irakiye Hava Yolları) ile yapılan seyahatleri barındırıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan ve dünyanın en büyük havalimanından biri olan İstanbul Havalimanı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Şu anda söz konusu havalimanı tamamen açılmadı. Tamamen açıldığı zaman Erbil Havalimanı üzerinde olumlu etkileri olacaktır. İstanbul’a uçacak yolcuların önüne daha çok seçenek sunacak. Şu an için Atatürk Havalimanı’nda uçuşlar sınırlı bir şekilde gerçekleşiyor özellikle de gece yapılan uçuşlar. Biz yeni açılan havalimanının büyük bir başarı elde etmesini bekliyoruz ve yolculara daha çok seçenek sunmasını umuyoruz özellikle, Avrupa, Güney Amerika ve Uzakdoğu ülkelerine yapılan uçuşlarda.

 

Haber: Ali Antar

Bir cevap yazın