Makedonya Meclisi isim değişikliğini onayladı

Arnavut ve Kosovalı üst düzey yetkililer, Makedonya Meclisi’nin, ülkenin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onaylamasına destek verdi.

 

 

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Makedonya Meclisi’nin anayasa değişikliği yönünde oy kullanmasıyla cesaret, vizyon ve yüksek bilinç gösterdiğini söyledi.

 

Kararın, kolay ve popüler olmadığını ancak parti çıkarları ötesinde devlet ve vatandaşlar için gerekli olduğunu kaydeden Thaçi, “Makedonya Cumhuriyeti veya şimdiki ismiyle Kuzey Makedonya, ileriye doğru büyük bir adım attı.” dedi.

 

2019 yılının ülkesi için de büyük kararlar yılı olması gerektiğini dile getiren Thaçi, bu yılın, “barış ve devletler arası ilişkilerin normalleşmesi için nihai ve kapsamlı bir anlaşma ile Kosova ve Sırbistan arasındaki asırlık ihtilafın sonlanacağı” bir yıl olması gerektiğini vurguladı.

 

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj da anayasa değişikliğinin onaylanmasının, komşu ülke için Avrupa-Atlantik entegrasyon yolunda büyük bir adım olduğunu kaydetti.

 

“Batı Balkanlar’ın yeni tarihindeki bu önemli olay, bölgenin, kalıcı barışa doğru gitmesi yönündeki umududur” değerlendirmesinde bulunan Haradinaj, Makedonyalı mevkidaşı Zoran Zaev’i, batı yanlısı vizyonu, ülkedeki Arnavutları da bu değişikliklerdeki kilit rolünden dolayı tebrik etti.

 

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli de, kararın entegrasyon yolundaki engelleri kaldırdığını ve sadece Makedonya‘nın değil bölgenin de NATO ve Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğini hızlandırdığının altını çizdi.

 

Arnavutluk Meclis Başkanı Gramoz Ruçi ise Makedon mevkidaşı Talat Caferi’yi telefonla arayarak tebrik etti.

 

Kuzey Makedonya‘nın, bölgenin barış ile istikrarı için vizyon ve katkı olduğunu belirten Ruçi, “Kuzey Makedonya, AB ve NATO entegrasyonu için halkın iradesidir. Komşu Arnavutluk, Kuzey Makedonya‘nın destekçisi ve partneridir.” ifadelerini kullandı.

 

İsim sorunu

 

Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya‘yı anayasal adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

 

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO’ya üye olamıyor.

 

Makedonya‘nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, 12 Haziran 2018’de ülkelerinde düzenledikleri basın toplantılarındaki görüşmeler neticesinde, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” adı üzerinde anlaştıklarını açıklamış, iki ülke hükümet temsilcilerin katılımıyla 17 Haziran 2018’de imzalar atılmıştı.

 

Makedonya ve Yunanistan’ın, vardıkları anlaşmada yer alan yükümlülüklerini tamamen yerine getirmelerinin ardından Makedonya‘nın “Kuzey MakedonyaCumhuriyeti” ismi ile resmi olarak NATO’nun 30. üyesi olması bekleniyor.

 

AA

Bir cevap yazın