Kerkük’te gösteri: Çocuklarımızı serbest bırakılsın

Kerkük kentinde bir araya gelen onlarca Arap, Irak Kürt Bölgesi Yönetimi’ne (IKBY) bağlı olan güvenlik güçleri tarafından 2003-2017 yılları arasında alıkonulan yakınlarının serbest bırakılmalarını istedi.

 

 

Kerkük’ün şehir merkezinde yer alan Valilik binası yakınında bir araya gelen onlarca kişi, yargı kararı olmaksızın yıllardır IKBY hapishanelerinde tutuklu bulunan yakınlarının serbest bırakılmasını ya da mahkemeye çıkarılmalarını istedi.

 

Zulme ve haksızlığa hayır

 

“Zulme ve haksızlığa hayır” yazılı pankartlar açan Kerküklüler, ”Evlatlarımızı geri istiyoruz.” şeklinde sloganlar attı.

 

Göstericiler adına basın mensuplarına açıklama yapan Ali Hüseyin, Erbil ve Süleymaniye hapishanelerinde yıllardır tutuklu bulunan yakınlarının adalete teslim edilmesini istediklerini söyledi.

 

Hüseyin, masum kişilerin de bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, ”Bu haksız tutuklama ve alıkoyma yöntemiyle masumlar da mağdur duruma düşmüştür. IKBY, merkezi Bağdat yönetimi ve Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunarak bu sorunun çözümüne müdahale etmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Üç yıldan bu yana oğlunun mahkemeye çıkarılmaksızın IKBY hapishanelerinde tutuklu olduğunu söyleyen Meysune Abdullah, “Oğlum, Kerkük’ün Havice ilçesinde DEAŞ terör örgütünün zulmünden kaçarak Peşmerge’ye teslim oldu ancak sorgulanmadan hapishaneye atıldı.” diye konuştu.

 

IKBY’den alıkoyma iddialarına yalanlama

 

IKBY İçişleri Bakanlığı, 9 Eylül’de yayımladığı yazılı açıklamada, Kerküklü tutukluların IKBY hapishanelerinde bulunduğu yönündeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

Açıklamada, bu konuda sivil toplum örgütleri, uluslararası ve yerel kuruluşlara hapishane kapılarının açık olduğu belirtildi.

 

IKBY güvenlik güçlerince yakalanıp Erbil ve Süleymaniye kentlerindeki hapishanelerde tutulan Kerküklü Arapların yakınları, 20 Temmuz’da çocuklarının serbest bırakılması için Kerkük Valisi Rakan Said’i ziyaret etti.

AA

Bir cevap yazın