İtalya-Nüfus kaybı yaşayan kasabalarını canlandırmak için başlattığı ‘1 Euro’ya Ev’ projesi nedir?

İtalya’da 2 belediye, nüfus kaybı yaşayan kasabalarını canlandırmak için başlattığı “1 Euro’ya Ev” projesinde işlemleri kolaylaştırdığını söylüyor.

 

 

Napoli yakınlarındaki Zungoli ve Sicilya adasındaki Mussomeli kasabaları bürokrasiden ve görmedikleri bir evi almak almaktan çekinen potansiyel müşteriler için İtalya’ya gitmeye gerek kalmadan alımların internet üzerinden yapılabilmesini sağlayacak siteler kurdu.

 

2015’te İtalya’nın en güzel kasabalarından biri seçilen Apenin Dağları’ndaki yaklaşık 1000 nüfuslu Zungoli’nin Belediye Başkanı Paolo Caruso, “Alıcılara yardımcı olacak ve evleri yenilemeleri için dekorasyon şirketleriyle iletişim kurmalarını sağlayacak özel bir ekip oluşturduk. Şeffaflık çok önemli ama insanlar gerçekten gelip bu güzelliği görmeli, lezzetli yemeklerimizi tatmalı ve bu sağlıklı, temiz havayı solumalı” dedi.

 

Mussomeli Belediyesi ise satışa çıkardığı evler için özel bir internet sitesi açtı: www.case1euro.it. İngilizce sitede, interaktif haritada görülebilen evler hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor.

 

Evler e-posta ya da telefonla alınamıyor. Evi satın alabilmek için Mussomeli’ye gitmek gerekiyor.

 

Siteden gerekli formlar indirilebiliyor. Emlak ofisinin görevlileri Noter işlemlerine yardımcı oluyor. Burada depozito 5,000 Euro. Çoğu görece iyi durumda olduğu söylenen evler için 5,000 Euro depozito ve satıştan sonra ödenmek üzere 400 Euro masraf alınıyor.

BBC

Bir cevap yazın