Google’ın gözü diktiği dünyanın en küçük programcısı

Çocuklara kodlama yapmayı öğretmeyi amaçlayan ‘CoderBunnyz’ adlı programı tasarlamayan 10 yaşındaki Samaira Mehta, dünyanın en küçük programcısı oldu.

 

 

Mehta, oyun ile çocuklara 4 yaşına kadar bilgisayar programlamada ihtiyaç duydukları tüm kavramları öğrettiğini ve mühendis olan babasının ona programlama dilinde gerekli kavramları öğretmesinin ardından bu oyunu ilk olarak 6 buçuk yaşındayken hayal ettiğini söyledi.

CNBC’nin haberine göre, Mehta genç programcılar için eğitim materyallerini araştırdığı sırada gençlerin programlamayı öğrenmelerine yardımcı olacak ve oyunun tasarımını çizmeye başlayabilecek ürünlerin az olduğunu fark etti. Daha sonra ailesi, Çin ve Yeni Zelanda’daki grafik tasarımcıları ve oyuncak üreticileriyle iletişim kurmasına yardım etmeye başladı.

Onlarca elektronik posta mesajından sonra oyunun nihai durumuna karar verdiğini belirten Mehta oyundan gurur duyduğunu söyledi.

Coderbunnyz’ın icadından sonra Mehta, yapay zekâ hakkında ve kodlamaya dayanan bir tahta oyunu olan “Codermındz” adlı ikinci bir oyun programladı. Bu oyun Java programlama dilini kullanarak temel yapay zekâ kavramlarını öğretir.

Mehta, 2018 Nisan’ından bu yana oyundan 200 bin dolar gelir elde ettiğini ifade ederek, Amazon’da 6 bin kez satıldığını söyledi.

Oyunun tanınmasının ardından Mehta, henüz 10 yaşında olmasına rağmen Google, Microsoft, Facebook ve Intel gibi dünya devlerinin ilgi odağı oldu.

Google, önemli bir yerel etkinlikte ana konuşmacı olmaya davet ettiği Mehta’ya büyüdüğü zaman şirket için çalışmayı önerdi.

Mehta ayrıca, eski First Lady Michelle Obama’nın da desteğini aldı. Obama ona gönderdiği bir mesajda “Daha çok çalış ve herkese ilham ver” ifadelerini kullandı.

Büyüdüğünde önemli bir yere gelmeyi hedeflediğini işaret eden Mehta, şimdi şirketin başarısına yardım etmeyi ve okuldaki performansını artırmayı hedefliyor.

Şarku-l Avsat

Bir cevap yazın