Türkmen Evi’nin adı var kendi yok

Türkmen Evi projesi 1994 yılında Irak Türkmen Cephesi (ITC) tarafından kuruldu. Tapusu birkaç Türkmen yetkilisinin üzerine yapılan yer, daha sonra farklı gerekçelerle ITC’den mahkeme yoluyla alınmış ve devlet mülkiyetine geçmişti. Önceleri oradan yol geçeceği dile getirilmiş daha sonra farklı sebeplerle Türkmen Evi 2003 yılında ITC’den tamamen alınmıştı. Ancak aynı yıl söz konusu binanın ve alanın Türkmenlere kültür merkezi olarak verilmesine karar verilmişti. Türkmen Evi 2013’te Türkmen Kültür Müdürlüğü olarak tekrardan faaliyete geçmiştir.

 

 

 

 

Nitekim ilk başlarda faaliyetlerin olduğu Türkmen Evi özellikle son birkaç yılda giderek sessizliğe gömülmüştür. Ufak tefek faaliyetlerden başka bir aktivite gerçekleşmeyen, binası doksanlı yıllardan bu güne kadar bakım görmeyen, neredeyse sessiz tenha bir yer haline gelmiştir.

 

Tba, bu durumu okurlarına daha net bir biçimde anlatabilmek için 2013 yılından bu güne kadar Türkmen Evi’nin idaresini elinde tutan ve aynı zamanda Türkmen Kültür ve Sanat Müdürü olan Geylan Artıparmak ile görüştü.

 

Öyle ki, bir dokunun, bin işitirsiniz. Geylan Altıparmak sorularımızı cevaplarken aslında röportajın tamamını özetleyecek bir cümle kurdu; ve “Türkmen Evi’nin adı var ama etkinliği yok” bir diğer değişle adı var kendi yok dedi.

 

Sözü fazla uzatmadan röportajı aynen olduğu gibi harfi harfine paylaşalım istedik.

 

 

Türkmen Evi isminden dolayı problem yaşadım. Kürt Hükümeti bu ismi kabul etmyordu

 

Türkmen Evi şu an ne durumda?

 

 

Şöyle söyleyebilirim, çok kötü durumda ama biz kapanmasın diye ayakta tutuyoruz, çünkü Türkmen Evi ne Türkmen partileri tarafından ne Türkmen işadamları tarafından ne de soydaş Türkiye tarafında maddi ya da manevi bir destek almaktadır. Ben kendim şahsen maddi olarak ve yine kendi sağladığım ilişkiler yoluyla Türkmen Evi’ni ayakta tutmaya çalışıyorum ki kapanmasın diye. Üç ay Türkmen Evi isminden dolayı problem yaşadım. Kürt Hükümeti bu ismi kabul etmyordu. Kürdistan Bölgesi Hükümeti bana diyor ki, “Bu isimi koymayın, örneğin kültür merkezi koyun ama Türkmen Evi koymayın.”. Türkmen Evi isminin iznini alana kadar çok problem yaşadım. Sonunda da aldık ve şu an yasal olarak buranın adı Türkmen Evi’dir bu da

 

kimsenin yardımıyla olmadı buradaki müdürler ve kendi kişisel ilişkilerimle yaptım. Biz ayakta tutuyoruz yoksa Türkmen Evi’nin hiçbir şeyi kalmamış.

 

 Türkmen Evi’nin, Irak Türkmen Cephesi’nin elindeyken maaşı vardı, bütçesi vardı, profesyonel kadrolar vardı en önemlisi etkinlik vardı!

 

Eskiden Türkmen Evi’nin birçok etkinliği vardı ama şu an çok az faaliyet yapılıyor, neden böyle oldu?

 

 

İki sebebi var birincisi burası Irak Türkmen Cephesi’nin elinde kalmadı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne verildi, daha sonra hükümet tekrardan bunu Türkmenlere verdi ama hiçbir bütçe vermeyince ve kimse de destek olmayınca “Türkmen Evinin adı var ama etkinliği yok” durumuna geldi. Çünkü bu dönemde tüm etkinlikler parayla yapılıyor. Örneğin; Türkmen Evi Radyosu’nun radyo cihazı bir aydır bozuk, kimse gelip alın size para, gidin cihazı tamir edin ve canlı yayına başlayın demiyor. Hükümet şu an ekonomik krizde, paramız yok sadece çalışanlarınızın maaşını verebiliyoruz diyorlar onu da çeyrek maaşlarını keserek veriyorlar.doğrusunu söyliyelim, Türkmen Evi’nin, Irak Türkmen Cephesi’nin elindeyken maaşı vardı, bütçesi vardı, profesyonel kadrolar vardı, en önemlisi etkinlik vardı ama şimdi kadroların yarısı kalmadı kalanlar da çalışıyor ama bütçe olmayınca hiçbir şey yapılamıyor, şimdi radyomuz çalışmıyor ayrıca Türkmen Kültür Evi’miz vardı; eskidi, toz altında kaldı bütçe olmayınca hiçbir şey yapamıyoruz. Kütüphanemiz var ama bu kütüphaneyi temizlemek, yenilemek arşivini yapmak gerekiyor. Kitapları sınıflandıramıyoruz çünkü kadroya ihtiyacımız var. Kadro için de maaşa ihtiyacımız var. Senin için çalışan bir memur sabahtan akşama kadar geliyorsa, ona bir çay ya da su almak için bütçeye ihtiyacın var. Bunları da bir tarafa bırakalım her ay maaş geldiğinde memurun maaşı 400 bin ise şimdi 250 bine düşmüş durumda.

 

  3 milyon istedim bir kuruş vermediler, oysa ki 3 milyar alma hakkımız var!

 

Duyduğumuz kadarıyla Türkmen Genel Müdürlüğü’nün yılda 3 milyar dinarlık bütçesi varmış acaba bu doğru mu?

 

 

Evet doğru hatta resmi yazı olarak da elimde bulundurmaktayım ama bu parayı alamıyoruz bize bu parayı vemediler. Bu üç milyar müdürlük için tahsis edilmiş ama ödenmiyor. Bildiğiniz üzere müdürlüğün de kolları bulunmaktadır onların da faaliyetini karşılamak zorundayım ben bu parayı bir yıl içinde tüm kolların etkinlikleri üzerine bölmek zorundayım, eğer bana bu parayı verirlerse örneğin 20 milyonluk projem olduğunda gidip parayı alıp projemi yaparım ya da etkinliğimi ama şimdiye kadar bir kuruş almadık. Bırakın 3 milyar dinarı, Ramazan aylarında 30 gün Türkmen gecesi yapıyoruz misafirlerimiz geliyor harcamalar oluyor, proje yazdım 3 milyon istedim bir kuruş vermediler, oysa ki 3 milyar alma hakkımız var ama işler sadece kağıt üzerinde var gerçekte yok, sadece hükümete bağlı memurların maaşını veriyorlar o kadar.

 

 Validen Erbil Kalesi’nde Türkmen milleti için bir ev istedim ama vermediler!

 

Genel müdürlüğünüz için Türkmen siyasi partilerinden ve hükümetten talepleriniz var mı?

 

 

Diğer devlet daireleri gibi bizim dairemiz yeni değil ve tüm kurumlarımız bir arada. Şimdi burada Türkmen Kültür Genel Müdürlüğü’nde değiliz, Türkmen Evi’ndeyiz yani talebimiz radyomuzun ayrı bir binasının olması, genel müdürlüğümüzün ayrı bir binasının olması yönünde. Türkmen Kültür Evi’nin üç kamyon eşyası var Validen Erbil Kalesi’nde Türkmen milleti için bir ev istedim ama vermediler, ben o evi kendim için istemiyordum ki, milletimin kültürünü ve folklorünü orada sergilemek için istiyordum. Tacil Mahallesi’nde istedim yine vermediler. Benim siyasi partilerden talebim bize destek çıkmaları, bizi bırakın milletimizin kültürüne, folklorüne destek çıkın çünkü biz burada görevliyiz, bugün varız yarın yokuz. Temel talebim Türkmen Evi’nin yıkılıp yeniden yapılması, çünkü burası 7000 metrekare üzerine kurulu, yeniden yapıldığında salonlar, spor yapabilecek alanlar ve birçok şey yapabiliriz. Türkmen Evi dediğimizde Türkmen gençlerinin, Türkmen sanatçılarının ve edebiyatçılarının, Türkmen kadınlarının ve Türkmen çocuklarının binaları, idareleri olmalı. Bunlar için bütçe sağlanmalı Türkmen milletvekillerinden, siyasi partilerden ve işadamlarından talebim, hep birlikte kültürümüzü canlandırmak, Türkmen Evi’ni canlandırmak çünkü bu kurum Türkmen milletinin göze çarpacak yerlerinden birisidir.

 

Erbil’de Türkmenleri sorduklarında göstereceğimiz yerimiz Türkmen Evi olsun çünkü bir parti milletin tamamını temsil etmez ama Türkmen Evi Türkmen milletini temsil etmektedir. Türkmen milletinin devletteki yeridir. Bence Türkmen partiler tüm faaliyetlerini burada yapmalı. Eğer Türkmen önderleri toplantı yapmak isterlerse Türkmen Evi’nde yapabilirler, bu şekilde Türkmen Evi’ni canlandırabiliriz. Ben bunları kendim için istemiyorum, ben burada bir memurum ve biz hiç kimseye engel olmayız, her türlü etkinliklerini burada yapabilirler. Örneğin geçen sene Başbakan Neçirvan Barzani Türkmenlerle Türkmen Evi’nde toplandı. Eğer Başbakan başka bir partinin ofisinde toplansaydı kimse Türkmenlerle toplandığını söylemezdi. Burası tüm Türkmenlerin evidir, yurdudur. Burası benim babamın evi değil, Türkmenlerin evidir. Milletvekillerimizden, önderlerimizden ricam, tüm görüşme ve toplantılarını ya da seminerlerini burada yapmaları ki milletimiz de buraya akın etsin.

 

Tba

Haber: Ali Antar
Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın