120 bin dolarlık ‘sanat eseri’ni yedi

ABD’nin Miami kentinde sanatçı Maurizio Cattelan’ın, ‘duvara bantlanmış muz’ eseri, 120 bin dolara satıldı.

 

Gürcistan doğumlu ABD’li performans sanatçısı David Datuna, Miami’deki Art Basel fuarında sergilenen ve 120 bin dolara satılan “duvara bantlanmış muzu” yedi.

 

Performans sanatçısı David Datuna, pazar günü İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın “Komedeyen” adını verdiği ve 120 bin dolara Fransız bir koleksiyoncuya satılan eseri “aç olduğunu” söyleyerek yedi.

 

Galerinin duvarına bantlanmış bir muzdan ibaret eser, kimi eleştirmenlerce “küresel ticaretin sembolü” olarak takdir edilmişti.

 

İtalyan sanatçı Catellan’ın ‘duvara bantlanmış muz’ çalışması 120 bin dolara satıldı

 

New York’ta yaşayan performans sanatçısının Instagram hesabından paylaşılan görüntülerde Datuna’nın bantını çıkardığı muzu soyup yerken “Sanat performansı… Aç sanatçı… Teşekkür ederim, çok güzel” dediği duyuldu.

 

Çevredeki sanatseverlerin şaşkınlık dolu bakışları altında gerçekleşen olayın ardından fuar görevlisinin eşliğinde Datuna sorgulanması için özel bir alana götürüldü.

 

Ancak sanatçının gözaltına alınmadığı sadece fuar alanını terk etmesi istendiği öğrenildi.

 

Olayın ardından Miami Herald’a açıklama yapan Perrotin Galerisi’nin Müze İlişkileri Direktörü Lucien Terras , “O, sanat eserini yok etmedi. Muz bir fikir” dedi.

 

Galerinin kurucusu Emmanuel Perrotin de daha önce Cattelan’ın eseri için “Maurizio’nun eseri nesneler hakkında değil, nesnlerin dünyada nasıl hareket ettiği hakkında” demişti.

 

ABD’li sanatçının yediği muzun yerine de 15 dakika sonra yenisi konuldu.

 

Independent Türkçe

Bir cevap yazın