Yıldız: Hava sahamızı kapatmamızın nedeni, Süleymaniye’deki PKK varlığına tanınan rahatlık

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKBY), Tevgera Azadi’nin ofislerini kapattırmaya yönelik aldığı kararın olumlu bir gelişme olduğunu söyleyerek, ” Bu anlamda esas not edilmesi gereken şey, bunların PKK oldukları için kapatılıp kapatılmadıkları.” dedi.

 

 

Büyükelçi Yıldız, Kerkük’teki Kayseri Çarşısı’nda çıkan yangın sonrası atılacak adımlara ilişkin ise, “Bu konu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nezdinde takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız özenle takip edip konu hakkında hassasiyet gösteriyor.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Büyükelçi Fatih Yıldız, Tba’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

IKBY’nin aldığı bir karar doğrultusunda, Tevgera Azadi’nin ofislerinden bazıları kapatıldı. IKBY’nin bu adımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Kendi içinde olumlu bir gelişme olarak görüyoruz tabii. Neticede Tevgera Azadi, PKK iltisaklı bir yapı. Malum PKK’nın bir oyunu bu, PKK sürekli farklı isimler adı altında farklı ortamlarda mevcudiyet göstermeye özen gösteriyor ki radar ekranına takılmasın. Ama biz Tevgera Azadi’nin ne olduğunu ve diğerlerinin de ne olduğunu biliyoruz.

 

Esas not edilmesi gereken şey, bunların PKK oldukları için kapatılıp kapatılmadıkları

 

Bu anlamda esas not edilmesi gereken şey, bunların PKK oldukları için kapatılıp kapatılmadıkları. Esas değerlendirmemiz gereken şey bu. Ama şu an için aldığımız bilgilere göre bunlar farklı nedenlerden dolayı kapatılıyorlar. IKBY’de kaytlı olmadıkları için kapatılıyorlar. Halbuki bu bizim için yeterli değil. Biz kapatılmalarını istiyoruz tabii ki, sonuç olarak istediğimiz o. Ama bunun tekrarlanmaması için nedenlerini de iyi tespit etmek lazım. Nedeni bu yapının PKK iltisaklı olması, PKK olması yani. Dolayısıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden beklentilerimiz bu işi doğru bir çerçevede yapmaları.

 

1 Aralık’ta PKK uzantısı grup Kerkük’te bir toplantı yapıp kendilerine bir eşbaşkan seçmişler. Sizce Irak buna neden izin veriyor?

 

Biz aslında Irak makamları nezdinde, bu partinin seçimlere kayıt sürecinde girişimde bulunduk. Bu partinin PKK iltisaklı olduğunu ilettik. Dolayısıyla biz kendi adımıza yapmamız gerekenleri yaptık. Irak tarafının da Türk dostları böyle bir şey söylüyorsa araştırması gerekiyor. O araştırma çok fazla değil çok basit bir araştırma. Bu basit araştırma sonucunda bu sözde partinin terör örgütü adına hareket ettiğini gayet iyi anlayacaklardır.

 

Kerkük’e ikinci ziyaretinizi yaptınız ve Kayseri Çarşısı’nı ziyaret ettiniz. Yangın çıkan Kayseri Çarşısı için nelerin yapılması planlanıyor?

 

Evet, Kayseri esnafının başı sağolsun. Malum bu esnafın içinde sadece Türkmenler yok, Kürtler, Araplar ve Hristyanlar da var. Kardeşlerimizin başı sağolsun. Neticede Kayseri Çarşısı sadece kültürel bir tarih olarak değil aynı zamanda Kerkük’ün dokusunu yansıtması açısından çok önemli. Az evel de dediğim gibi Kerkük halkının tamamını temsil eden bir ticaret merkezidir. Kerkük’e küçük Irak deniyor, aslında Kayseri Çarşısı da küçük Kerkük’ü çok iyi yansıtıyor.

 

 

Dolayısyla biz orası için ortak yaşam alanının ayağa kalkması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Tabii ki burada birinci rolü Irak makamlarına vermek gerekiyor. Irak makamları zaten yangının nedenleri ile ilgili tahkikatını yürütüyor. Bizim daha çok ilgilendiğimiz ikinci boyutu, çarşının nasıl kalkındırılacağı. Burada da yine Irak makamlarının bizi yönlendirmesi gerekir, onlar bir takım raporlar hazırladılar. Kerkük’te tarihi eserler dairesi var ve onların da hazırladığı raporlar var. Orada oluşan hasar ve o hasarın giderilmesi için tahmini bir bütçe ortaya çıkarılacak. Bu tabii oradaki makamların takdiri. Ama biz de Türkiye olarak bu konuda en ehil kurumumuz olan TİKA ile süratle benzer bir çalışmayı yapmak istiyoruz. Ona göre de nasıl bir katkıda bulunacağımızı tespit etmek istiyoruz.

 

Bu çalışmanın 2 boyutu var. Birincisi sonuçta insanların ekmek kapısı kapandı. Ekmek kapılarının tekrar açılması lazım. İnsanlar da haklı olarak ivedilikle yapılmasını istiyorlar. İkinci boyutu da, bu kültürel ve tarihi bir miras, bu da ayrı bir özen gerektiriyor. Bu iş hem ivedilikle yapılacak hem de özen gösterilecek. İnşallah o hak ettiği özen gösterilecek. Hangi proje alınırsa alınsın ama Türkiye bu projeler içinde yer alacak.

Cumhurbaşkanımız, elimizden gelen tüm desteği, yardımı Kayseri esnafına ve Kerkük halkına vermemizi istedi

Bu konu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nezlinde takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız özenle takip edip konu hakkında hassasiyet gösteriyor. Bu konuda elimizden gelen tüm desteği, yardımı ve bu anlamda tüm birikimlerimizi Kayseri esnafına ve Kerkük halkına vermemizi istedi ve talimatını verdi. Biz de o yönde hareket edecez.

 

Hava sahamızı kapatmamızın nedeni, Süleymaniye’deki PKK varlığına tanınan rahatlık

 

Türkiye hava sahasının Süleymaniye Havalimanı’na açılması için bir takım görüşmelerden bahsediliyor. Türkiye hava sahası Süleymaniye Havalimanı’na ne zaman açılacak?

 

Hem Bağdat makamları tarafından hem Süleymaniye’deki makamlar tarafından girişimler yapılıyor. Bizim Süleymaniye’ye yönelik tüm uçuşlara hava sahamız kapalı. Başka yerlerden de gelip Süleymaniye’ye uçan bütün uçaklara hava sahamızı kapattık. Bunun nedeni belli; Süleymaniye’deki açıkçası PKK varlığına tanınan o rahatlık, alan. İşte Tevgera Azadi’nin ofislerinin kapatılması yönünde atılmış adım, bu anlamda atılmış önemli bir adım. Ama dediğim gibi nedenini de doğru tespit etmek lazım. Öyle olursa diğer adımları nasıl atacaklar? PKK olarak adını koymazlarsa diğer adımları atmalarına imkan olmaz. PKK’nın da ofisleri var.

 Bizim beklentilerimiz Süleymaniye’deki yetkililere yöneli

Dolayısıyla bizim beklentilerimiz Süleymaniye’deki yetkililere yönelik bir beklenti. Süleymaniye halkından bir beklentimiz yok. Biz Süleymaniye halkı ile dostuz. Çok sıkı bağlarımız var, akrabalık bağlarımız var, sınırın ötesinde Süleymaniye halkının bağları var. Dolayısıyla biz böyle sıkı bağlarımızın olduğu bir şehirle ilişkilerimizi bu çerçeveye oturtmak istemeyiz.

 

Beklentiler yerine getirildiği takdirde, Türkiye’nin hava sahası Süleymaniye’ye açılacaktır

 

İnşallah bu beklentiler yerine getirildiği takdirde, Türkiye’nin hava sahası Süleymaniye’ye açılacaktır. Bundan şüphe yok ki hem Süleymaniye halkı kazanacaktır, hem Süleymaniye makamları kazanacaktır,  hem de tabii ki Türkiye Süleymaniye’yi kazanmış olacaktır. Araya nifak sokanları devreden çıkartmak lazım. Nifakçı PKK’dır.

 

Tba- Haber: Ali Antar

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın