Türkmen Basın Ajansı 2 yaşında

Türkmen Basın Ajansı (Tba) 1 Haziran 2017’de çalışmalarına start verdi. 11 Haziran 2017’de ise Tba Gazetesi’nin sıfır sayısını Türkçe ve Kürtçe olmak üzere okurlarla buluşturduk. 

 

 

Irak Türkmenlerinin ataları Selçukluların dünyaca bilindik simgesi “Sekiz Köşeli Yıldız” logolu gazetemizin ikinci sayısından sonra, ek olarak Tba ÇOCUK dergisini de basmaya başladık. Söylemeye değer ki Tba ÇOCUK Irak Türkmenlerinin basın tarihinde ilk süreli çocuk dergisidir.

 

 

Bu süreç içerisinde  Tba, özel etkinliklerin organizasyonunu üstlenmenin yanı sıra, bazı sosyal içerikli önemli faaliyetlere de imza attı. Örneğin Irak parlamento seçimlerine Erbil’de tek Türkmen listesi olarak katılan Irak Türkmen Cephesi Lisetesi’nin tanıtım organizasyonu, afişleri ve diğer bütün görsel çalışmaları Tba tarafından hazırlandı.

 

Hemen ardından, benzer organizasyonlar, bölgesel seçimde farklı listeler için de gerçekleştirildi.

 

Sosyal faaliyetlerimizin en önemlisi olarak nitelendirdiğimiz 28 Mart Altınköprü Katliamı anısına Tba ekibince Altınköprü Şehitliği’ne çok sayıda fidan dikildi.

 

Bunun yanında Tba YAYINLARI adı altında bu süreç zarfında 2 kitap basımı ve geniş katılımlı bir imza günü düzenlenmiştir.

 

İki yıl içerisinde yüzlerce habere imza atıldığı gibi gerek bölgede gerekse bölge dışında önemli isimlerle röportaj yapıp özellikle de Türkmen meseleleri ele alınmış ve özen gösterilmiştir.

 

Tba için bunlardan daha önemlisi günlük en az 14 saat aktif bir şekilde haber girilen internet sitesi. Genel olarak dünya ve özellikle de Irak haberleri çok hızlı bir şekilde takipçilere ulaştırılıyor. İnternet ağı üzerinden www.tbajansi.com site adresinden iki dilde  de yayınlanan haberler aynı zamanda sosyal medya hesapları yoluyla da okurlara ulaştırılıyor.

 

Başlangıçta sadece fotoğraf haberciliği üzerine çalışırken, son zamanlarda video çekimleri de başlatıldı.

 

Önümüzdeki dönemde video alanında takipçilerimize yeni çalışmalar sunmak için fikir üreterek, en kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

 

“Sizinle Sizin İçin” sloganıyla yola çıkan Tba ekibi “az kişiyle çok iş” düşüncesiyle büyük bir inançla çalışmalarını devam ettiriyor.

Bir cevap yazın