​İran: ABD ve İsrail IAEA’ya gereksiz baskı yapıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA), İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili sorulara derhal yanıt vermesini talep etmesiyle Tahran, ABD ve İsrail’i konu hakkında ‘gereksiz baskı’ yapmakla suçladı.

 

 

İran’ın Viyana’da bulunan uluslararası kuru:mlar nezdindeki daimi temsilcisi Kazım Garipabadi, geçtiğimiz Pazar günü IAEA’nın yönetim kurulu toplantısına katıldı.

 

Garipabadi, toplantıda, ABD’li yetkililerin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun son açıklamalarının, IAEA ve İran’daki faaliyetleri üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

 

Garipabadi’nin açıklamaları, IAEA Başkan Vekili Cornel Feruta’nın Pazar günü İran’ın nükleer faaliyetler ile ilgili sorulara derhal cevap vermesini istemesinin ardından geldi.

 

Konuşmasında, kurulun İran’ın nükleer programını izleme ve nükleer anlaşma şartlarına uygunluğunu doğrulama çabalarına devam edeceğini vurgulayan Garipabadi, ‘zaman meselenin özüdür’ diyerek, ‘zamanında işbirliği’nin önemini vurguladı.

 

Garipabadi, konuyla ilgili, “Tüm bunları IAEA’ya yapılan gereksiz bir baskı olarak görüyoruz” diyerek, bu durumun IAEA’nın dürüstlüğü ve sadakatini, İran ile Kurulun yapıcı ve güçlü işbirliğini zedeleyebileceğini belirtti. Aynı zamanda, “İran mutlaka bu baskılara tepkisini gösterecektir” diyen Garipabadi, tepkilerin ne olacağı konusunda ayrıntı vermedi.

 

Bir cevap yazın