​Irak-Vatandaşlar koronavirüsten ölenlerin gömülmesine izin vermiyor

Irak’ta birçok mezarlığın koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenleri kabul etmemesinin ardından hastalık sebebiyle hayatını kaybedenlerin cenazeleri ortada kaldı.

 

 

Cenazelerin gömülememesinin ardından virüsten hayatını kaybedenler için yapılacak cenaze ve defin törenleri yasaklanırken, bu kararla, koronavirüs nedeniyle vefat eden kişilerin aile ve yakınlarının defin töreni sırasında enfekte olmasının önüne geçilmek istendiği belirtildi.

 

Necef’te, Bağdat yakınlarındaki Diyala mezarlıkları, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren kişilerin buralara defnedilmesine izin vermiyor. Cenaze sahipleri ise geleneksel mezarlara defin izni verilmemesinin sonucunda ölülerinin naaşlarını günlerce muhafaza edememekten hatta cesetlerin şehirlerden nispeten uzak olan açık arazilere dahi gömememekten şikayet ediyor.

 

Başkent Bağdat’ın doğusunda yer alan Bismaya ve Nehravan bölgelerinin sakinleri, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren kişilerin söz konusu bölgelere yakın arazilere defnetmek üzere gelen sağlık ekiplerinin yolunu kesti.

 

Irak Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre şu ana kadar hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 30 kişiyi aşmamış olmasına rağmen insanlar hastalığın ölüler aracılığıyla bulaşacağına inanmaları nedeniyle halkta büyük bir endişe halinin hakim olduğunu bildirdi.

 

Yetkililer, önümüzdeki günlerde ölümcül virüs kurbanlarının sayısının artması durumunda naaşların hastanelerde birikmesine karşı uyarıyor.

Bir cevap yazın