​ABD’de yasa dışı göçmen operasyonu pazar günü başlayacak

Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) birimi, ülkedeki yüzlerce yasa dışı göçmeni sınır dışı etmek için pazar günü geniş çaplı bir operasyon başlatacağını duyurdu.

 

 

The New York Times’ın haberine göre New York, Maryland ve Florida da dahil 10 eyalette gerçekleşecek operasyonlarda en az 2 bin yasa dışı göçmenin sınır dışı edilmesi hedefleniyor.

Sınır dışı edilecek ailelerin gerekli düzenlemeler tamamlanıp en kısa sürede gönderilinceye kadar Teksas ve Pensilvanya’daki göç merkezlerinde tutulmasına karar verildi.

 

New York Times gazetesinin ICE yetkilisine dayandırdığı haberinde operasyonların, haklarında sınır dışı kararı çıkan göçmenleri hedef alacağı ancak bunun aynı ortamda bulunan ve yasa dışı bildirimi almamış herhangi bir yasa dışı göçmenin gözaltına alınmasına da engel olmayacağı belirtildi.

 

Operasyonları düzenleyecek ICE yetkililerinin herhangi bir mülke ve ya eve girmesine izin verilmediği de bildirildi.

Tutuklamaların geçen ay başlaması planlanıyordu ancak ABD Başkanı Donald Trump, göçmenlik yasasıyla ilgili yeni kısıtlamalar getirmesi için ABD Kongresi’ne vakit tanımak amacıyla operasyonların ertelenmesine karar vermişti.

Donald Trump geçen ay Twitter hesabından yaptığı açıklamada ABD’ye yasa dışı yollarla gelen göçmenlerin sınır dışı edilmesi için geniş çaplı bir operasyon başlatılacağını duyurmuştu. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğunu oluşturan Demokratlar ise söz konusu operasyonlara karşı çıkmıştı.

Bir cevap yazın