Bağdat’ta ‘milyonluk gösteri’ başarılı oldu

Bağdat’ta bulunan Tahrir Meydanı’nda dün düzenlenen ‘milyonluk gösterilerde’ endişe edilen olmadı. Ülkenin güney ve orta kentlerinden de göstericilerin katıldığı protestolarda, yer yer ufak olaylar yaşansa da, genel olarak sükûnet hâkimdi.

 

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana hükümet karşıtı protestolarda yaklaşık 500 kişi yaşamını yitirdi, 20 bin kişi yaralandı.

 

Aktivistlerin dün başkentte düzenlenen gösterilerin barışçıl bir atmosferde gerçekleşmesi için gösterdikleri çabalar dikkat çekti. Zira meydandaki aktivistler, hükümet binalarının ve yabancı misyonlarının bulunduğu Yeşil Bölge’ye açılan Cumhuriyet Köprüsüne geçişleri engellemek için adeta etten duvar oldu.

 

Meydan’da aralıklarla Yeşil Bölge’ye geçişlerin olmaması ve protestoların barışçıl kalması yönünde çağrılar yapıldı. Yapılan çağrılarda bazı siyasi çevrelerin ve silahlı grupların ‘protestoların barışçıl olmadığı’ şeklindeki iddialarına bahane oluşturacak bir eylemden kaçınılması talep edildi.

 

Irak’ın güney ve orta kentlerinden sosyal medya üzerinden örgütlenen göstericiler de protestolara destek için dün Bağdat’a geldi.

 

Şarku’l Avsat’a konuşan Ahmed Mahmud isimli gösterici, “Diğer kentlerden gelen gençlerin yolun kapanması ve Bağdat’a ulaşamama yönündeki endişeleri göz önüne alındığında protestolarda beklenen katılım düzeyi gerçekleşmedi. Tahrir’deki göstericilerin sayılarını binlerle ifade etmek mümkün. Fakat son iki gündür Yeşil Bölge’ne baskın düzenleneceği yönünde oluşturulan algı diğer kentlerden yoğun bir şekilde katılımın gerçekleşmesine engel oldu” ifadelerini kullandı.

şarkulavsat