Putin, büyük yıl sonu basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, büyük yıl sonu basın toplantısı kapsamında sorularını yanıtlamak için Rus ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2001’den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1.895 gazeteci akredite oldu.

 

Rus liderin ekonomiden iç siyasete, uluslararası meselelerden Rusya’daki sosyal sorunlara kadar çeşitli alanlarda değerlendirmeler yaptığı büyük basın toplantısı, hem Kremlin’in dış politika vizyonunun bir özetinin olması hem de ülke içindeki sorunlara çözüm aranması nedeniyle önemli.

 

Putin’in her yılın sonunda düzenlediği bu basın toplantısının ‘büyük’ olarak tanımlanmasının nedenlerinden biri, toplantının belirli bir bitiş zamanının olmaması. Zira basın toplantısının ne zaman biteceğine Rus lider kendisi karar veriyor.

 

Putin’in bu yıl 15. kez düzenlediği basın toplantılarının en uzunu 2008’de gerçekleşmişti. Bu basın toplantısı 4 saat 40 dakika sürmüştü. Putin’in geçen yılki basın toplantısı ise 3 saat 43 dakikanın ardından sonlanmıştı.

 

‘TürkAkım gibi yeni doğalgaz hattı projelerine karşın Ukrayna üstünden Avrupa’ya transiti koruyacağız’

 

Rusya lideri bir soru karşısında, “TürkAkım ya da Kuzey Akım-2 gibi yeni doğalgaz boru hattı projelerine rağmen ülkemizde çıkarılan doğalgazın Ukrayna üstünden transit yoluyla başkalarına ulaştırılmasına devam edeceğiz” dedi ve ekledi:

 

“Doğalgazın Ukrayna üstünden transit yoluyla Avrupa’ya iletilmesi bizim için daha maliyetli ancak Rusya bu transit yolunu korumaya hazır.”

 

Putin bir türlü neticeye ulaştırılamayan doğalgaz fiyatı görüşmeleri hakkındaysa, “Rusya hâlâ doğalgaz için Ukrayna’ya şu anda aldığından çok daha uygun bir fiyat sağlamaya hazır” açıklamasını yaptı.

 

‘Rus sporcuların hepsinin dört yıl boyunca spor müsabakalarından men edilmiş olması siyasi bir karar’

 

Rus lider Putin, Dünya Dopingle Mücadele Kurumu’nun (WADA) Rusya’yı dört yıl boyunca düzenlenecek olan tüm büyük spor organizasyonlarından men etmiş olmasına ilişkin olarak, “WADA’nın bireysel cezalandırma yerine Rus sporcuları kolektif olarak cezalandırması adil bir karar değil. Rus sporcuların ezici çoğunluğu ‘temizken’ böyle bir karar alınmış olası siyasidir” vurgusunu yaptı.

 

Putin söz konusu kararın ne aklıselime ne de uluslararası hukuka uygun olduğunu da ekledi.

Sputnik