Musul Valisi, Hadba Minaresi’nin inşası için zaman çizelgesi hazırlandığını duyurdu

Musul valisi Mansur el-Mariid  bugün yaptığı açıklamasında, Fransız Miras Enstitüsü müdürü Elif Örgütü ve Paris’teki UNESCO direktörü ile görüşerek, Musul’da el-Nuri Camii’nin ve çevresindeki tarihi eserler için özel bir zaman çizelgesi hazırladığını açıkladı.

 

 

Musul valisinin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, el-Mariid, uluslararası koruma örgütleri tarafından yürütülen uluslararası denetim altında, Hadba ve Nuri Camisinin yeniden inşasını için harekete geçildiğini söyledi.

 

Açıklamada, Fransız Miras Enstitüsü müdürü ve Paris’teki UNESCO direktörü ile görüşerek Hadba Minaresi ve Nuri Camisi’nin yeniden inşası için bir zaman çizelgesi hazırlandığı bilgisi verildi.

 

Vali el-Mariid, ”Şu anda Fransa’da düzenlenen dünya mirası ve arkeolojik sembollerin yeniden inşasına etkinliğine Kültür Bakanı başkanlığındaki bir heyet hazırda bulunuyor.” dedi.

 

845 yıllık caminin DEAŞ teröristleri tarafından 21 Haziran’da 2017’de  havaya uçuruldu.

 

-Selçuklu mirası

 

Büyük Nuri Camisi’nin adı, Hıristiyan haçlı güçlerine karşı cihat ilan etmesiyle tanınan Selçuklu atabeyi Nureddin Mahmud Zengi’den geliyor. Cami, 12’nci yüzyılda Nureddin Zengi tarafından inşa ettirildi.

 

Büyük Cami minaresiyle de meşhurdu. Caminin 45 metre uzunluğundaki minaresi İtalya’nın ünlü yapılarından Pisa Kulesi gibi eğikti. Iraklılar da caminin minaresine bu yüzden Hadba (kambur) ismini takmışlardı. Bağdadi’nin bayrağı haziran 2014’ten bu yana bu minarede asılıydı.