Kale ve Minare Şehri Erbil’in Etkili Hikayesi-Erbil’in Doktor ve Berberi İbo Berber

Çocukların keskin bir zekaya sahip olduğunu birçok kez duymuş veya anlatmışızdır. Çocuklar yaşanan olayları unutamıyor. Her insanın çocukluk dönemi özeldir. Hayatın başlangıcı da gökteki bir yıldız gibi parlayan kahraman ve karakterlere  sahip  bir hikayedir.  Bu hikayede kahraman ilginç olayın bir parçası olur. Bu yüzden onların hayatlarına odaklanmak, onların toplum üzerindeki etkilerini kazanmak ve yeni nesil olarak tanıtmak bir görevdir.

 

Biz yazarların en öncül görevlerinden ise ilginç insanların başlarından gelen olayları belegelemektir. Örnek olarak, Erbil’in büyük isimlerinden doktor ve berber olan İbo Berber olarak bilinen İbrahim Berberin hikayesidir. İbo Berber benim hayatımda büyük bir kahraman ve bu adamın güzel sözlerini ve hikayelerini anlatmaya her zaman hazırım. Bu hikayelerden birisini de siz değerli okurlara anlatmak isterim.

 

1970 yılında yaşanan bu olayı, onun ağızından duydum. Hikayeyi şu şekilde anlattı:

 

Geçtiğimiz yıllarda 20 yaşlarında bir kız feci bir şekilde yanıyor. O dönemin doktorları kızın yaralarını tedavi etmeye cüret edemiyor. Büyük bir çabanın ardından, kızın ailesi tedavisi için İbo Berbere götürmek istiyor. İbo Berber, kızla karşılaştığında kızın ayak parmaklarından başına kadar yandığını,  öyle ki saçının bile yanma sonucu yok olduğunu görüyor. İbo Berber, aileye kız olduğu için onu tedavi edemeyeceğini söylüyor.

 

Ailenin tedavi etmesi konusunda ısrarcı olmasının üzerine İbo Berber, kıza acıyarak, aileye dönüyor ve “Kızınızı benimle evlendirin” diyor. Kızın babası kızararak büyük bir sinirle, İbo Berbere, “Hacı sen ne diyorsun? Beyaz sakalından utanmıyor musun?” yanıtını veriyor. İbe Berber ise, “Dini olarak ben bu kızın vücuduna dokunamam, çünkü haram, bu caiz değil.” diyor. Ardından uzun çabaların ardından kızın babası nikahlarının kıyılmasına razı oluyor.

 

Nikahın kıyılmasıyla İbo berber, 3 ay boyunca günde 3 kere kızın evine giderek kızın annesi ve halasının yanında kızı, getirdiği ilaç ile tedavi ederek yanık deriyi yok etmeye çalışıyormuş. Ardından yavaş yavaş kız iyileşmeye başlamış. İbo Berber bir gün kızın tedavisi için evlerine gittiğinde ailesinden bir hocayı çağırmalarını istemiş. Böylece kızın iyileşmesi ile İbo berber boşanmış.

 

Bu gibi olaylar çok ilginç görünüyor, çünkü uygunsuz yollardan kaçınarak birinin hayatı kurtuluyor. Hacı İbo Berber, tanınmış ve halk tarafından sevilen bir kişilikti ayrıca bu şehrin tarihi değerlerinden biridir. Rahmetli futbol oynamayı çok severdi. Çünkü zamanında çok yetenekli bir oyuncuydu. Dükkanı şehrin tanınmış kişilerinin ve futbol oyuncularının toplantı yeriydi. Bunu da unutmamak gerek, İbo Berber Brusık Kulübünün kurucularındandır

 

İbo berber tedavilerini karşılık almadan yaparmış.

 

Buradan TEBA gazetesi yoluyla, dükkanının bulunduğu bölgede bir heykelinin yapılmasını istiyorum. Çünkü tarih büyük bir gururla bu kahramandan  söz ediyor.

 

Muhammed Abdullah