İnfaz edilen Irak askerlerinin yakınları toplu mezarlarda kayıplarını arıyor

Irak’ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçe merkezinin terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılmasının ardından, 2015 yılında örgüt tarafından infaz edilen Irak askerlerinin yakınları toplu mezarlarda kayıplarını arıyor.

 

Iraklılar, DEAŞ tarafından öldürülen yakınlarına ait cenazelerin bulunması ve kimlik tespiti yapılması konusunda hükümetten yardım talep etti.

 

Haydar Cemal isimli bir Iraklı, ”Irak ordusunda görevli iki kardeşim yaklaşık 2 yıl önce bir operasyon sırasında DEAŞ militanları tarafından tutsak alındı ve burada infaz edildi.” dedi.

 

Kardeşlerinin hiç olmazsa cesetlerine ait bir iz aradıkları sırada Havice’nin batı girişinde bir toplu mezar bulduklarını söyleyen Cemal, ”Kardeşlerimle aynı kaderi paylaşan onlarca belki de yüzlerce kişinin defnedildiği bir toplu mezar bulduk. Bazı görgü tanıkları bize DEAŞ’ın çatışmalar sırasında tutsak aldığı yüzlerce askeri, infaz ettikten sonra burada kepçelerle açtıkları çukurlara gömdüğünü söyledi.” şeklinde konuştu.

 

Cemal, DEAŞ’ın söz konusu mezarlara mayın düşemiş olmasından şüphelendikleri için kazı yapamadıklarını dile getirerek, “Yakınlarımızın cesetlerini bu toplu mezardan çıkarılması için hükümetin desteğine ihtiyacımız var. Ayrıca DNA testi konusunda da devletin bize yardım eli uzatmasını istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

 

Cemal ayrıca son üç yıldır çatışma ve operasyonlara sahne olan bu bölgedeki kayıpların tahminlerin çok daha ötesinde olduğuna işaret ederek, ”Bölgede daha fazla toplu mezarlar olduğunu tahmin ediyoruz.” dedi.